جنگ احد – کوه احد – شهدای احد (متن بروشور احد)

در جنوب رشتهکوه پسآلای، رشته کوههای موزکول، علیچور شمالی، علیچور جنوبی و وخان واقعاند. این نوع درختها اساساً در درة رودهای پنج، شاهدره و وخان پراکنده شدهاند. در دهه 80 میلادی هم تعدادی از مسلمانان روسیه پس از پایان جنگ افغانستان و روسیه در این ولایت ساکن شدهاند. همانا من، تو و علی را از نور خودم خلق کردم و این دو کوه عقیق را (که در عرش می بینی) از نور صورت علی بن ابی طالب خلق کردم.

با توجه به ارتفاع 8848 متری که قله اورست دارد، شگفت انگیز است که موجوداتی هستند که در آنجا می توانند زندگی کنند. بدخشان سرزمین بزرگی بود که در سال 1885 میلادی میان «روسیه تزاری» و «بریتانیای کبیر» به 2 بخش تقسیم شد. آن گونه که این نویسنده افغان نوشته است: بدخشان در دوره اسلامی توجه سپاهیان اسلام را به خود معطوف داشت و جنگهای فراوانی در این منطقه میان سپاه اسلام و سلسله «یفتلی» صورت گرفت و همچنین بدخشان سر آغاز قیامهای «ابومسلم» و «سپید جامگان» خراسانی علیه «خلافت اموی» بوده است. به علت نظام قومی و قبیله ای، شرایط خاص اجتماعی و اقتصادی نبوده جاده های مناسب برای رفت و آمد (به حدی که اکثر جاده های روستایی و یک سوم راههای بین شهری در زمستان مسدود می گردد)، نبود وسایل حمل و نقل کافی و مشکل بودن زندگی در شهرها، به علت فقدان کار و درآمد، و عدم پذیرش افراد قبایل دیگر در میان قبیله جدید، مهاجرت و رفت و آمد در کشور محدود است و بیش %80 جمعیت معمولا در همان جایی به سر می برند که متولد گردیده و حداکثر از محدوده جغرافیایی قبیله، چند کیلومتر این طرف و آن طرف می روند.

این رودها توان بسیاری برای تولید برق آبی دارند، اما از آنها استفاده چندانی نشده است.دریاچههای پامیر اساساً منشأ تکتونیکی و یخچالی دارند. بلندترین سلسله کوه های افغانستان با نام «هندوکش» در این ولایت قرار دارد که کوه «پامیر» و «نوشاخ» از معروفترین آنها هستند. هریک از این قلل دارای ارتفاع و نام به خصوص هستند. چشمه های مرتبط با کوه صفه شامل چشمه شاه درویش ( معروف به چشمه گچی ) ، چشمه گل زرد ، چشمه نقط ( سنگابی که آب قطره قطره از بالای کوه در آن می چکد) ، چشمه پاچنار ( به دلیل وجود چشمه فضای سبز اطراف را فراگرفته ) ، چشمه درویش یا خاچیک ( بین قله کوه و پارک صفه قرار دارد دارای فضای سر سبز برای استراحتی همراه با آرامش ) می باشد.

پرآب ترین و معروف ترین رودخانههای البرز مرکزی نیز شامل رودخانههای تالار، بابل، هراز، کجور، چالوس، شاهرود و طالقان است که به دریای مازندران میریزند. پوشش گیاهی ـ پوشش گیاهی در نواحی مختلف البرز شرقی تفاوتهای چشمگیری دارد. در این بخش، جبههٔ شمالی البرز سرسبز و جبههٔ جنوبی آن خشک است. علی علیه السلام در حالی که این شعار حماسی را می داد، خود را به صفوف دشمن زد: «أنا ابوالقُصّم مَن یُبارزنی»؛ «منم دشمن شکن، کیست که به مبارزه من آید ؟ دامنه های شمالی این کوهها به اقلیم ساحلی دریای خزر و دامنه جنوبی آن به اقلیم ایران مرکزی مشرف می باشد .

حال چیزی ندارم به جز حسرت و پشیمانی و از تو کمک می خواهم. رود واخان در درة واخان ، که در شمال آن کوه پامیرکلان و در جنوب آن کوه پامیر خُرد واقع است ، جریان یافته به رود جیحون ، که در این قسمت پنج خوانده می شود، می ریزد. پاسخ این است: بر اساس آخرین پژوهش های مراکز زمین شناسی دانشگاه های ایالات متحده،این طوفان عظیم قسمت های زیادی ازجنوب غربی آسیا و شمال آفریقا و همچنین جنوب و جنوب شرقی اروپا را تحت تاثیر قرار داده است.اما نکته اینجاست که در این زمان تنها انسانهای(هوشمند) روی زمین فقط در منطقه بین النهرین عراق زندگی میکرده اند و پس از طوفان در سایر نقاط زمین پراکنده شده اند.زیرا خداوند بزرگ،داناتر و مهربانتر از آن است که انسانهای(بی گناه) دیگر را نیز گرفتار عذاب الهی کند.

خبرنامه نیز در راستای شناسایی و اطلاعرسانی درباره نمادهای ملی افغانستان، به برخی از این نمادها پرداخته است. آیا خداوند را دختران و شما را پسران است(که به خیال خودتان احساس برتری کنید)؟ سراغ زیباترین بناهای معماری ایرانی را باید از اصفهان گرفت که در طی سالهای زیادی ساخته شدهاند؛ از باغ و پل گرفته تا کاخ و عمارتهایی که در هیچجای دیگری نمیتوانید پیدا کنید. با مراجعه به این بخش و با کمک نرم افزارهای نقشهخوانی مانند گوگل مپ تا رسیدن به این این پدیده دیدنی را مسیریابی کنید.

دربدخشان آب کریستل معدنی هم موجود است، در مورد جهیل شیوا وشفافیت آب آن سخن های زیادی گفته شده وداستان بدرالجمال را به این جهیل ارتباط میدهند. که در کشور ما بدلیل شرایط خّاص 60 در صد اراضی ما را مراتع تشکیل میدهند ، که اغلب آنها فقیر و کم بازده هستند ، ودر نهایت 10 در صد مراتع ما مراتع خوب و متراکم بحساب می آیند . این دو قسمت با خطوط شکستة درهها از هم جدا میشوند و ردیفی از دامنههای تند و آرام بستر رودها را تشکیل میدهند و بر اثر جریان آب بستر عمیق درهها، که از مشرق به مغرب امتداد دارد، لبة فلاتهای گسترده را قطع میکنند.

عبور جاده تاریخی «ابریشم» از گذرگاه «پامیر»، به منطقه بدخشان موقعیت خاص بخشیده است، زیرا این منطقه همیشه محل عبور کاروانهای تجاری حوزه مدیترانه با چین بوده است. با فرا رسیدن تابستان و با آب شدن برفها، رودخانههای این منطقه پر آب میشوند و کشاورزی در این منطقه به خاطر آب فراوان از رونق خوبی برخوردار است. بیشترین محصولات کشاورزی بدخشان را گندم، جو، و میوههای گوناگون تشکیل میدهد. در پامیر غربی در خُرُگ، باغ گیاهشناسی پامیر در ارتفاع 300 ، 2 متری قرار دارد.در پامیر شرقی درختی نمیروید و بیشتر رستنیهای آن را گیاهان خاص دشتهای کوهستانی مرتفع، از خانوادة گوَنها و گیاهان خشکزی، تشکیل میدهد.

رود جیحون (آمودریا) از شمال آن می گذرد و قسمتی از آن مرز افغانستان و تاجیکستان را تشکیل می دهد. ارتفاع بین درههای تنگ و قلة کوهها درپارهای نقاط بهبیش از 000 ، 4متر میرسد.در شمال غربی دریاچة سریز در مرز پامیر شرقی ــ که بلندترین نقطة این منطقه است ــ و در رشته کوه جنوبی آن آکادمی علوم، بلندترین قلة پامیر، قرار گرفته است. چراگاههای این منطقه برای گاوهای تبتی مناسب است، زیرا با سرما و فشار کم هوا سازگاری دارند ( ) اتحاد شوروی: بررسی جغرافیایی ( ، همانجا).پامیر شرقی، با وجود بیش از 600 ، 3 متر ارتفاع، نسبتاً هموار بهنظر میرسد و درههای هموار، رودهایی با جریان آرام و دریاچههای آب شور دارد.

این مطالعات نقشه راه ما برای ایجاد بستری بوده که در مرکز تجارت جهانی کوه نور فراهم کردیم. ساعت ۲۱ در هتل شام خوردیم، شهرزاد و عالم برای روز صعود برای همه شربت لیمو عسل درست کردند، وسایل ضروری را در کوله های حمله جا دادیم و کوله های بزرگ را برای حمل قاطر آماده کردیم. هم آزادی و هم برابری مسلزم چنان ساختارهای اجتماعی و شرايط اقتصادی اند که به هرکس حق و شرايط مساوی برای تکامل و مشارکتش در امور اجتماعی و سياسی می دهد. معادن لعل و لاجورد و گوگرد در آن یافت می شود.

مهمترین معدن طبیعی بدخشان، معدن لاجورد در «یمگان» به حجم 300 کیلومتر طول و 47 کیلومتر عرض است که به این منطقه شهرت جهانی بخشیده است. تقریباً در همه جای این منطقه بوتهزارها گسترده شده است. در کنار قوم تاجیک اقوام دیگری چون پشتونها، ازبکها و بلوچها نیز در این منطقه ساکن هستند. در سال 2005 میلادی نیز جمهوری خلق چین اقدام به اندازه گیری ارتفاع قله اورست، در هر دو حالت یعنی با احتساب پوشش برفی قله یا بدون در نظر گرفتن آن کرده و ارتفاع این کوه را 8844 متر اعلام کرد. طول دریاچه بیش از 60کیلومتر، مساحت آن 88 کیلومترمربع، ژرفای آن بیش از 505 متر و حجم آب آن 17 میلیارد مترمکعب است.در پامیر یخچالهای طبیعی دیده میشود، از جمله مهمترین آنها گرما، گروم ـ گرژیمایلو و فِدچنکو هستند که بسیاری از رودهای آسیای مرکزی را تغذیه میکنند.تنوع شرایط طبیعی و جغرافیایی پامیر، خاک و پوشش گیاهی متنوعی بهوجود آورده است.

پوشش گیاهی و حیوانی متنوعی دارد، و اَفْسَنْتْین ، شقاقل ، زرشک ، بنفشه ، و زیره در آن یافت می شود. این در حالی است که گمان می رفت در زمان حضرت نوح، آهن و آلومینیوم هنوز به مرحله کشف و استخراج نرسیده باشد. اولین صعود زمستانی به قله k2 در 16 ژانویه 2021 توسط ده نفر از یک گروه بین المللی انجام شد. در دورهٔ قدرت طالبان حتی دختران خانهنشین شده و اجازهٔ تحصیل از آنها گرفته شد. اهمیت نقوش مذکور از این جهت است که آنها نخستین تجلیات ذوق هنری مردمان غارنشین منطقه کوهدشت لرستان به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید