جدیدترین خبرهای «دره پنجشیر

کوه یافته چگنی از جمله رشته کوه های منفرد سفید کوه از سلسله زاگرس است که آغاز ضلع شرقی آن از 10 کیلومتری شهر خرم آباد شروع میشود و امتداد شرق به غرب آن از محلی به نام دره باباعباس تا قریهای به نام روستای میرزاوند کی (که چشمه و سراب کی در این منطقه معروف است ) نزدیک به 10 کیلومتر عرض دارد. این کوه در جنوب روستای سرخه لیزه و مله شبانان چگنی و از شرق به روستای چنگایی و در شمال آن دره باباعباس و منطقه هرور و در غرب آن روستای میرزاوند کی و روستاهای گرشیخان قرار دارد.

پوشش گیاهی در مناطق کوهستانی علاوه برا ینکه چشم انداز زیبائی در کوه بوجود میآورد وحیوانات از طریق استفاده از آ ن به زندگی خود ادامه میدهند ، تا زندگی انسان را از نابودی برهانند . کپسول سوخت را تا ته پر نکنید. کمتر کوهنوردی در لرستان و حتی ایران است که با نام یافته کوه، این کوه با عظمت و پر صلابت خرم آباد لرستان آشنایی نداشته باشد، چرا که این کوه با دیوارههای بلند و دهلیزهای مخوف که وصف آن تنها بعد از دیدار شما مقدور است، چشم هر بینندهای را خیره خود میکند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کوه یافته از قدیم الایام مکانی برای زندگی حیوانات کمیاب ایرانی همچون پلنگ و خرس، گراز وحشی، سنجاب،کل و بز کوهی، گرگ و روباه، خرگوش و غیره بوده است. اگر وزن اضافه برایتان مهم نیست از یک بشقاب قدیمی فلزی می توانید برای زیر سرشعله استفاده کنید. زمینلرزه نیز بهدلیل جابهجا کردن صفحههای زیرین زمین، نقشی مؤثر در شکلگیری فوران آتشفشانی دارد.با وجود پیشرفت هر روزه تکنولوژی در زمینه بررسی گازهای اطراف آتشفشانها و همین طور بررسی تغییرات حرارتی اعماق زمین، پیشبینی وقوع پدیده آتشفشان هنوز برای بشر ممکن نیست.

سرشعله کوهنوردی کپسولی آب را به سرعت به جوش می آورد، و بعضی از مدلها برای نیم جوش کردن آب عالی هستند. موقع ذوب کردن برف هر چه این زمان کمتر باشد یعنی در مدتی کوتاه تر آب بیشتری به بدن شما خواهد رسید. اگر برای مدتی قصد استفاده از اجاق را ندارید، کپسول را خالی کنید. اگر از بنزین سفید کهنه استفاده می کنید که بهتر است این کار را نکنید از یک فیلتر استفاده کنید.

همچنین پایه ستونها، ساق ستونها، و سرستونهایی از ادوار تاریخی سلسلههای مختلف در این موزه موجود است. با سلام خدمت تمام علاقه مندان طبیعت کوهنوردان وغار نوردان توصیه میکنم حتما از غار زیبای هیزج دیدن فرمایید . همینطور درههایی که از وجود نمک شارها در امان مانده اند در آنها درختچههای کُنار، اشک و بادام کوهی و همچنین گل سنگهای زیبای چند متری بر روی دیواره های دره سبز شده اند و بیشتر در ناحیه شمال شرقی گنبد دیده می شوند نیز از مناظر خاص منطقه محسوب می شوند.

گیاهان دامنه جنوبی این ناحیه شامل بوتههای گون و درختچههای گز و تاغ است. یوسف آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. قصاید، ترکیبها و ترجیعاتش در مدح حاکمان مازندران، میرزاغازی خان ترخان، دیانت خان، عبدالله خان فیروزجنگ، اعتمادالدوله و جهانگیر پادشاه و تعدادی از آنها هم در مدح و منقبت امامان است. در بالای همه آنها نشان گوی بالدار جای گرفته است.

با سید شمس الدین، گفت و گوی بسیار کردم و قرآن را نزد او خواندم. او از همان ابتدا به هیکل رفت و کسانی که از آنجا به عنوان مکانی برای داد و ستد بهره می­بردند را با ضرب و شتم بیرون راند و پس از آن نیز به موعظه­های کوبنده خود ادامه داد. 5- شناخت مسائل وابسته به آتشفشان هاو سنگ هاي آتشفشاني نظير تفريق ماگمايي در آشيانه ماگمايي و محلول هاي گرمابي وابسته، جايگاه سنگ هاي آتشفشاني و خاستگاه آنها بسياري از مسائل ژنتيکي کانه ها را حل مي کند زيرا بسياري از کانسارهاي فلزي و غير فلزي بطور مستقيم يا غيرمستقيم حاصل آتشفشان ها هستند.

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کوه آتشفشان اتنا برای دهمین بار در ۱۶ روز گذشته آتشفشان کرد و ابرهای خاکستر آن تا ۳۰۰ متر به هوا رفت. یافته کوه از نظر دیوارههای بلند دارای جایگاه خاصی در بین کوههای لرستان بوده و جمال و زیبایی خاصی را در چشم کوهنوردان و مسافرینی که از دامنه آن عبور می کنند بوجود میآورد و کوهنواردی که برفراز این قله صعود میکنند در مقابل چشمانشان کوههای کبیر کوه در جنوب و گرین در شمال و دیگر کوههای اطراف را مشاهده میکنند که جذابیت خاصی دارد، به شکلی که کوهنوردان اگر بخواهند تازه واردی را به کوه علاقمند کنند، اولین بار او را به یافته کوه میآورند.

نک (Neck) مجراي آتشفشاني قديمي است که اکنون از گدازه هاي قديمي پرشده است و چون از سنگ هاي پيرامون خود مقاوم تر است، به صورت برجستگي ستون مانند باقي مانده و سنگهاي اطراف آن که مقاومت کمتري دارند، فرسايش يافته اند. وجود حدود ۱۰۷۶ غار، فقط در اطراف شهر آنی (شهر باستانی) حاکی از وضعیت مناسب زندگی انسانهای غارنشین در آن دوران در منطقهٔ سرزمین کوهستانی ارمنستان است. مواد آتشفشانی آن منطقه ای را در حدود هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع پوشش داده است.

مواد آتشفشانی سهند که بر روی رسوبات مختلف و در مساحت تقریبی چهار هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع پوشانده شده است. به گزارش خبرگزاري صدا وسيما، آتشفشان به دلیل انباشته شدن مواد به روی یک دیگر و در نهایت فوران مواد مذاب گفته میشود. آتشفشان بزرگ سهند در ۴۰ کیلومتری جنوب تبریز واقع است و با آتشفشانهای کوچک تر شمال غرب دریاچه ارومیه و مرکز آتشفشانی ارمنستان و آرارات که در نزدیکی مرز ایران واقع است ارتباط دارد. آتشفشانهای چینهای نوع دیگری از فوران آتشفشانی هستند که شکل مخروطی دارند و با شدت زیاد اتفاق میافتند.

بلندترین قله، مخروطی تازه ساز است که از قطعات بزرگ گدازه شکل یافته و قطر دهانه آن در حدود ۵۰۰ متر است. پولهایمان را به لیر و دلار (که هر لیر معادل ۱۲۰۰ تومان و هر دلار معادل ۳۳۰۰ تومان است) تبدیل نمودیم، صبحانه را صرف و با پرداخت عوارض خروج پس از حدود یک ساعت از مرز وطن خارج شدیم. طول هندوکش در حدود ٨۰۰ کیلومتر و ارتفاع متوسط این رشتهکوه ۵۰۰۰ متر است. چشمه غار قاژه در سمت شرق، چشمه غار مغار در سمت جنوب و در ارتفاع بالا (نزدیک قله)، چشمه آب ترک در سمت شمال در زیر دیواره شمالی در اول تنگه باریکه و چشمه آب غار طاق ارسلان در غرب کوه یافته و در دورن غار قرار دارد و آب این چشمه تا اوایل تابستان جهت شرب کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید