جاهای دیدنی افغانستان – معرفی ۱۹ مورد از بهترین جاذبه های افغانستان ☀ جاذبه ها

صدای او را هم ضبط کرده بودند، به اصطلاح با این کار از او اعتراف گرفته بودند، که با داود در ارتباط بوده، جان محمد گفته بود: «مسعود هم با داود رابطه دارد.» این جا بود که به عمق فاجعه پی بردیم و فهمیدیم که توطئه چگونه شکل می گیرد. جریان آب در این رودها به علت تغییرات اقلیمی، دچار نوساناتی شده و از حالت منظم به حالت نامنظم و طغیانی تغییر شکل داده است. ولی خودش آمد و خود را معرفی کرد، اعتراف نمود و گفت: «این همان تفنگچه ای است که من باید کار محول شده ام را در مورد شما عملی می کردم.» کامران را رها کردم و حالا در خارج از وطن – در آلمان- زندگی می کند.

مصطفی چند بمب دستی به داخل ساختمان ولسوالی زنه پرتاب کرد، تعدادی از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند و بقیه مجبور به تسلیم شدند. دقیقا ساعت 18 به ترمینال شهر ماکو رسیدیم و خیلی سریع کوله پشتیها را داخل صندوق اتوبوس گذاشتیم. خدا در آیه 63 سوره بقره میفرماید: «و (به یاد آورید) زمانى را که از شما پیمان گرفتیم و کوه طور را بالاى سر شما قرار دادیم (و به شما گفتیم:) آنچه را (از آیات و دستورهاى خداوند) به شما دادهایم، با قدرت بگیرید و آنچه را در آن است به یاد داشته باشید (و به آن عمل کنید) شاید پرهیزکار شوید!

منطقه جبل اللوز در شمال غربی کشور عربستان سعودی و در ارتفاع ۲۵۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در ارتفاعات کوه تفتان سه دریاچه وجود دارد که به دریا سر معروف میباشد. سوره طور، ۴۹ آیه، ۳۱۳ کلمه و ۱۳۲۴ حرف دارد. این سوره كافران را به عذابى كه در روز قيامت برایشان، در نظر گرفته شده، بیم داده و با بیان سوگندهايى، وقوع آن عذاب را حتمی اعلام کرده است. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۷۵ نفر بودهاست.

» اما هنگامى كه پروردگارش بر كوه جلوه كرد، آن را همسان خاک قرار داد؛ و موسى مدهوش به زمين افتاد. بعضى گفته اند: طور اشاره به همان کوه معروفى است که محل وحى بر موسى(علیه السلام) بوده است. طبرسى از «ابن زید» چنین نقل میکند: «هنگامى که موسى(ع) از کوه طور بازگشت و تورات را با خود آورد، به قوم خویش اعلام کرد کتاب آسمانى آوردهام که حاوى دستورات دینى و حلال و حرام است، دستوراتى که خداوند برنامه کار شما قرار داده، آنرا بگیرید و به احکام آن عمل کنید.

در این هنگام موسى(ع) اعلام کرد: چنانچه پیمان ببندید و به دستورات خدا عمل کنید و از سرکشى و تمرّد توبه نمائید، این عذاب و کیفر از شما بر طرف میشود و گرنه همه هلاک خواهید شد. بنابر این، آیه فوق بیانگر نشانهای از عظمت و قدرت خداوند در رابطه با تنبیه کافران و متمرّدان از دستورات و پیمانهای انبیا است که در تاریخ واقع شده است و با توجه به قدرت لایزال الهی که میلیونها ستاره و منظومه و کهکشان را آفریده و با فواصل معیّنی در فضا با سرعت بسیار زیاد به آنها حرکت داده است، امکان و وقوع چنین امری که قرآن از وقوع آن خبر داده است (تمام کوه طور یا قسمتی از آن بر بالای سر قوم بنی اسرائیل به حرکت در آید)، از نظر عقل و علم محال نیست و جای شگفتی ندارد.

چندی پیش در گزارشی علمی با عنوان کشف محل کوهستان حضرت موسی، اعلامشده بود که محل اصلی کوه مشهور به کوه سینا در کشور عربستان و نزدیکی مرزهای اردن قرار دارد و احتمالاً این منطقه، همان محلی است که حضرت موسی دستورات الهی موسوم به ده فرمان را دریافت کرده است. با توجه به قدرت لایزال الهی که میلیونها ستاره و منظومه و کهکشان را آفریده و با فواصل معیّنی در فضا به آنها حرکت داده است، امکان و وقوع چنین امری که قرآن از وقوع آن خبر داده است از نظر عقل و علم محال نیست و جای شگفتی ندارد.

زمینی که همه ما در آن متمرکز و نزدیک دشمن باشیم. همه واکنشهای تجزی الزاما گرما گیر نیستند واکنشی مثل تجزیه دی کرومات امونیوم گرما زاست . شب برای صرف شام به رستوران بسیار زیبای سارای رفتیم و آدانا کباب (مثل کباب بناب) و سوپ نوش جان نمودیم تا هم آب بدن و هم پروتئین را جبران نماییم. مسجد کبود بارگاهی در شهر مزار شریف است که زوار زیادی برای زیارتش از ننقاط مختلف کشور به این مکان می روند.

اما شیشه آتشفشانی گدازه منجمد شده حاوی مقدار زیادی سیلیس است. چون در این کوه دمای هوا بسیار پایین است. بدین منظور، در بخش پایین پیشبینی وضع آب و هوایی بیستون کرمانشاه در پنج روز آینده آورده شده است. لشم بالا روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. فلک ده،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرو تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا است طبیعت زیبای پیرامون این سد یکی از مهمترین گردشگاه های تهران و کرج محسوب می گردد که هم در فصل سرما و هم در فصلهای دیگر پذیرای گردشگران می باشد. ماهی را فراهم می آورد. این آیات شریفه اشاره به یک واقعیت تاریخی است که به دلیل مخالفت بنی اسرائیل با دستورات خداوند در زمان حضرت موسی( علیه السلام ) اتفاق افتاد و خدای متعال بخشی از کوه طور را بالای سر بنی اسرائیل به حرکت در آورد.

یادآورى این نکته در اینجا نیز ضرورى است که؛ در توصیف چگونگى قرار گرفتن کوه بالاى سر بنى اسرائیل جمعى از مفسران معتقدند که به فرمان خداوند، طور از جا کنده شد و همچون سایبانى بر سر آنها قرار گرفت. همچنین بنابر اعتقاد برخی محققان، استفاده قرآن از دو تعبیر «سیناء» و «سینین» اشاره به همین نکته دارد؛ زیرا یاء و نون در انتها کلمه دلالت بر کوچک بودن دارد و طور سینین در واقع بخشی از طور سیناء است.

که همگی کارهایی خارق العاده بود، ولی به اذن خداوند در جلو چشم همگان به وقوع میپیوست، واقع شده است. کسی نیست که به لطف ارباب حلقه ها با مناظر خارق العاده نیوزیلند از کوه های سر به فلک کشیده پوشیده از برف تا جنگل های آتشفشانی، دریاچه های درخشان و سواحل طلایی آشنایی نداشته باشد. »؛ طبق این آیه، برافراشته شدن کوه طور بعد از گرفتن پیمان از بنی اسرائیل است .لازم به توضیح نیست که چقدر این آیه از حقایق علمی به دور است، اگر بگوییم منظور از بر افراشتن کوه طور در ابتدای خلقت است. همهٔ کشورها حق دارند بر طبق قوانین رفت و آمد در تنگه ها با کشتی از آ ن عبورکنند.

2. قرار گرفتن کوه طور بالاى سر بنى اسرائیل: طبق آنچه در کتب تفسیر آمده است، قرار گرفتن کوه طور بالاى سر بنى اسرائیل یک امر واقعی بوده که در زمان حضرت موسی(ع) واقع شده است و نه موضوعی که در ابتدای خلقت رخ داده باشد. بر علاوه ۵ معدن، یک تعداد معادن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی نیز در این ولسوالی وجود دارد که قرار ذیل میباشد. در تفسیر مجمع البیان از پیامبر(ص) روایت شده است اگر کسی سوره طور را بخواند، بر خداوند واجب میشود که او را از عذاب جهنم حفظ کند و در بهشت جای دهد.

سوره طور کافران را تهدید به عذاب میکند و ویژگیهایی از آن عذاب را بیان میکند. این سوره را از آن رو سوره طور نامیدهاند که در آیه نخست آن به «طور» سوگند یاد شده است. این سوره در پایان ، پیامبر(ص) را به تسبيح پروردگار فرمان داده است. گاهی درماه های سرد سال رطوبت دریای سرخ را به کشور ما می آورد و باعث بارندگی می شود. بقیه جمله می تواند قید، یا هر چیز دیگری باشد. آنها تسلیم شدند و تورات را پذیرا گشتند و براى خدا سجده نمودند، در حالى که هر لحظه انتظار سقوط کوه را بر سر خود میکشیدند، ولى به برکت توبه سرانجام این عذاب الهى از آنها دفع شد».

دیدگاهتان را بنویسید