»: «تو آن را شنيدی؟

مقاله بسیار مفید و پرمعنا در مورد حفظ و حراست منابع طبیعی که ارزش ٍ تاریخی دارد و هم داره آرزو بسیا دره زیبا با اهمیت کشور ما است و آب هوای دره آرزوی تاثیر آن برای چندین ولایت در شمال هندوکش و چنیدین ولایت در جنوب هندوکش را سرسبز و محیط سالم ساخت است و این دره زیبار باید بحیث یکی از پارک های ملی کشور پیشنهاد گردد وبسیار به جا خواهد بود که در حفظ منابع طبیعی این دره زیبا اقدام جدی هرچ زودتر صورت گیرد .

پنجشیر معدن زغال سنگ خوبی نیز دارد که با سرمایه گذاری اندک می تواند مورد بهره برداری قرار گرفته و در تقویت اقتصاد روستایی و ملی ممد واقع گردد. در دوردست روستایی در دامنه کوه پیداست. منبع عکس: خبرگزاری تسنیم (عکاس: فرزاد منتی)کوه بیستون، كوهی بلند از جنس سنگ آهک در شهرستان هرسین در ۳۰ کیلومتری کرمانشاه است که علاوه بر کتیبه داریوش بزرگ، ۲۸ اثر تاریخی این کوه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدهاند.کوه بیستون در زمان پارینهسنگی محل اسکان انسانهای شکارگر بود که برای استقرار فصلی خود از غارهای دامنه جنوبی استفاده میکردند. گروه کوهنوردی کوهسار (رینه لاریجان) پس گذراندن کلاسهای آموزشی اصول اولیه کوهنوردی و انجام یک دوره عملی در کوهستان توچال تهران و همچنین اجرای برنامههای کوهنوردی از جمله صعود به قله های قدمگاه در شهرستان سوادکوه، قله خلنو در استان تهران، قله اشترانکوه در استان لرستان و همچنین قله زیبای دماوند و انتخاب نفرات برتر ، قصد عزیمت به قله آرارات را نمود.

شهر کوهسار در ۱۳ کیلومتری شمال غربی مرکز شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است. اساس این تقسیم بندی بر مبنای خصوصیات زمین شناسی است . مردم ولسوالی شتل پنچشیر 20 هزار اهلی دارد و هم ساحه شتل کوهستانی است و زمین زراعت آن را اگر بین مردم تقسیم عادلان کنی یک ساتیخی هم برای مردم نمیرسد و هم روز مردم به شهر کابل پروان گاپیسا به کار می رود. دولت همسایه شمالی ما که مرز به واخان مادارد ساحه پامیر خود را در فهرست یونسکو در سال گزشته ثبت کرده است در حالیکه درساحه پامیر کلان آنها 18 رس آهوای مارکوپول را دیده شده است ولی در پامیر خورد ما ودهلیز واخان 80 رس آن دیده شده است و امروز دولت همسایه ما میرگن ها را تربیه دارد که تا آهوای مارکو پول ما را با پیچکار های مخصوص حیوانی شکار کنند و زنده به ساحه پامیر خود انتقال دهند او اداره محیط زیست بیخبر چای نوش وقهوی نوش که تنها در کابل شسته ای از آهوای مارکوپولو که گنجینه باختری کشورت خبر نداری ؟

دره آرزوی پنچشیر محل مناسب برای تگثیر وپرورش گوسفند مارکوپولو است. این غارها متعلق به عصر برنز هستند و استخوانهای انسانی و جانوری و همچنین ابزارهای کار در آنها کشف شده است. در حال حاضر مترو در مسیر کرج- مهرشهر به طول ۱۱ کیلومتر مورد بهره برداری قرار گرفتهاست. چند کیلومتر دیگر کوههای پنجشیر پیدا میشوند و رودخانه پر آبی که از دل آن میگذرد. در اطراف دماوند، محیط های کوهستانی چندی وجود دارد که هر یک دارای ویژگیهای منحصر به فرد هستند: دشت لار (پارک ملی)، دشت پرگل و گیاه نمارستاق، درهی پرپیچ و خم سه سنگ با آبی بلورین و آبگیرهای خیالانگیز در درههای فرعی، گردنهی بسیار عظیم سرداغ، ستیغ هفت سران با پرتگاههای پرهیبت، رودخانهی پر آب هراز، ستیغ طولانی دو برار و …

اهالی پنجشیر بیشتر سفید چهره و موهای خرمائی و چشمان آبی دارند. در آواز خواندن و ترنم و قرسک و اتن و رقص میل وافر دارند. عرض کرد: یابنَ رسولالله، بهترین اعمال در این ماه چیست؟ اهالی جزء چند ماه زمستان بقیه ماه های سال را در هوای آزاد ، در زیر درخت های باغچه های اطراف دهکده ها و یا بالاتر در قله های کوه ها در ییلاق های تابستانی خود میگذرانند و مانند خوشه های انگور که بیک تناسب معین سایه و آفتاب بکار دارد، همانطور در سایه و روشنی تحت برگ های درختان زندگانی میکنند. واقعآ که پنجشیر دره های بسیار زیبا و دیدنی دارد، دره آرزو، دره شابه، دره پارنده و غیره از دره های بسیار ناب ولایت پنجشیر هستند.

صد آفرین با این مقاله های زیبا تان که برای بهبود محیط زیست تمام گوشه و کنار وطن عزیز ما می نوسید. در سال اخیر که سلطان محمدخوارزمشاه به قصد فتح عراق و تسخیر بغداد و قهر و قمع خلیفه ناصر از خوارزم حرکت کرد، چون آوازه ٔ خروج مغول به قصد ولایات غربی از همان اوان در افواه منتشربوده ، شمس هم مانند دیگر اغنیای خوارزم و خراسان و هر کس که استطاعت جلای وطن داشته ، از خوارزم و خراسان هجرت کرد و در رکاب سلطان به عراق آمد. پیامبر اسلام فرمود: « هنگامی که خداوند اراده کرد قوم حضرت نوح را هلاک کند، به نوح فرمان داد کشتی بزرگی بسازد.

تشکر داکتر صاحب از پیشنهاد شما ما با ادره محیط زیست پنچشیر در مورد ثبت آن بنام پرک ملی تلاش خواهم کرد . اگر این در زیبا آرزو به پارک ملی گردشگری تروریستی ثبت شود نور الله نور برای مردم شتل می شود بخاطریکه شرایط کاربرای شان پیدا می شود. مقاله آقای داکتریارمحمد بسیار معلومات دقیق را در مورد دره آرزو پنچشیر اراءیه نموده است و من خودم چندین بار در این دره زیبا رفتم واقعاً دره آرزوزیبا وجای دیدنی با ازش تاریخی طبیعیاست و یک ساحه گردشگری توریستی است و پر از حیونات وحشی و اقسام پرندگان و مرغان کمیاب وهم زیستگاه پلنگ برفی است و اداره محیط زیست هرچ زوتر در مورد اعلان ساحه حفاظت شده آن بنام پارک ملی آن اقدام کند بهتر خواهدشد.

اگر می خواهید با این شهر زیبا و دیدنی بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما باشید. هرچه پیشتر میرویم تعداد گیتهای بازرسی جادهای بیشتر میشود. 6- شپتال: از مدخل دره، از حوالی گلبهار راهی به (کشن آباد) 21 میلی خنجان منتهی میشود. 7- بازارک: از دره و کوتل بازارک به خنجان و اندراب راه رفته است. تشکر از نوشته های داکتر یارمحمد در مورد حفاظت محیط زیست من خیلی بهر گرفته ایم رهنمایی های محترم مفید خلی عالی رهنمود کنیده است و تاثیر مثبت بالای ارگان های مسول دولت دارد. اگر سیمرغ اوستا چهره ای آیینی و پذیرفته دارد.

بیستون به علت شرایط جغرافیایی، همیشه از آغاز زندگی بشر تا به امروز مورد توجه بوده و آثاری از هر دوره ای از تاریخ را در خود جای داده است. در مقابل یکی از محققان دانشگاه اکسفورد در واکنش به این گزارش میگوید: «اگر سیل در 2800 سال پیش از میلاد مسیح توانسته قاره اوراسیا (اروپا و آسیا) را کاملا به زیر آب ببرد چگونه است که دانشمندان مصری و بینالنهرینی در قرون پیش سخنی از آن به میان نیاوردهاند.» وی میافزاید که اگر شدت سیل به آن اندازه بوده که یک کشتی عظیم را 4 کیلومتر بالا برده پس باید یک اتفاق زمینشناسی مهم در آن زمان روی داده باشد که از آن اطلاعی در دست نیست.

دیگری که پیرمردی است تکیه داده به پارچهها میپرسد: «شما دوستداری در کشورت جنگ باشد؟ در فرهنگها آمدهاست: «قاف» نام کوهی است که گرداگرد عالم است و گفتهاند که از زمرد است و پانصد فرسنگ بالا دارد و بیشتر آن در میان آب است و هر صباح چون آفتاب بر آن افتد، شعاع آن سبز نماید و چون منعکس گردد، کبود شود. ولسوالی حصه اول پنجشیر یکی از ولسوالیهای پرجمعیت ولایت پنجشیر بوده و بیشتر مردم این ولسوالی اشخاص پولدار میباشند و یک تعداد مردم این ولسوالی در معدن زمرد کار میکنند .

دیدگاهتان را بنویسید