بهترین آله موسیقی آنها دایره است

مارکوپولو ازاسپ های قوی هیکل واعلی آن یاد آوری میکند که همان وقت در بزکشی ها ی محلی برجستگی خاصی داشتند. موسیقی محلی آن نیز از دیگر ولایات متفاوت است، مراسم سال نو همه وقت در اول حمل تجلیل می شود. راه حلش ا ینست که آن جمعیت را به چند قسمت تقسیم کرد وهر قسمت را در هفته های مختلف به منطقه برد نه همه را یک روز . حکمتیار به سران پاکستانی ها گفته بود: «مسعود نمی گذارد ما کودتا کنیم.» من به خانه حکمتیار بودم که یک موتر پاکستانی آمد آنجا، مرا با خود به مرکز پولیس بردند، در آنجا با یک صاحب منصب کلو و بابر روبرو شدم، همین دو نفر حکمتیار را رشد و پرورش داده بودند، در همین زمان بود که انجنیر ایوب هم سر رسید، ما به عمق توطئه پی بردیم و تفنگچه های خود را کشیدیم.

طالبان ادعا کرده اند که وارد شهر بازارک، مرکز استان پنجشیر شده اند که این موضوع را نیروهای مقاومت به رهبری احمد مسعود رد کردند. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۸ نفر بوده است. جهیل های آنجا نیز معروف است که از نوع یخچالی بوده مثلاً جهیل شیوا،جهیل زرقل و جهیل چقمقتین ویخچالهای بزرگ بطول 75 کیلومتر وعرض 600 متر در واخان وجود دارد که مردم قرغز در نزدیکی آن سکونت دارند. درشغنان، درواز، پامیر و واخان اکثراً توسط اسپ وغژگاوها انتقالات صورت می گیرد، این حیوانات از دره های تنگ و یخچالی مواد محمولهء خود را به سختی انتقال میدهند وطبیعت هم در زمستان به آنها سخت می گیرد.

بارندگی سالانه آن به 800 و 1000 میلی متر می رسد و در انتهای واخان بین 200 و300 میلی متر پائین می آید. در بخش شمال شرقی سراب بیستون و کتیبه داریوش، محوطهای بهطول 800 متر و عرض 300 متر به چشم میخورد که آثاری بسیار گرانبها از آن یافته شده است. و بعد برمبنای آن سرود ملی کشور نیز عرض وجود نمود و در یکی از مصرعهایش از “پامیریان” یاد شده است. جاهای تاریخی آن در شهر بزرگ بوده اما نقاط جالب دیگر تاحال کشف نشده است، پروفیسور دویری محقق امریکائی در بدخشان کشف بزرگی را انجام داده است، موصوف در (دره کور) بدخشان فوسیل انسان قدیمه نیاندرتال را بدست آورد وبر اساس محاسبه کاربن چارده این انسان فوسیل شده به (40000) سال قبل تعلق می گیرد که در نزدیکی بابا درویش بدخشان موقیعت دارد واز این نگاه یکی از مراکز ظهور و انکشاف انسانهای قبل التاریخ را درین خط آسیا آشکار می سازد.

مردمان یفتل هم در این سرزمین اکثریت داشته بازماند گان خاندان یفتلی های قدیم افغانستان را که در شمال حکمروائی داشتند ثابت می سازد. مردمان راست آمو از برکت سوسیالیزم، به رشد اقتصادی و فرهنگی رسیده بودند، و توانستند پدیده های فرهنگی و هنری خود را نیز بیارایند و ماندگار بسازند. مهمترین دریای ولایت بدخشان را دریای پنج (آمو) تشکیل میدهند. در این قسمت، سنگِ کوه از خاک جدا شده، دامنه کوه را تشکیل داده است.

کوه آرارات نیز از جمله نمادهای مهم ارمنیان است و با وجود اینکه این کوه هماکنون در خاک ترکیه واقع شده ارمنیان تعصب و علاقه خاصی به این کوه دارند. و حکومات قبلی در انکشاف آن طوریکه لازم بود توجه نکرده است، متاءسفانه بنا بر عدم مصروفیت های مثمر بعضی از جوانان به نوشیدن تریاک عادت دارند که این نقیصه باید توسط مسئولین محل رفع گردد. در بهارک واشکاشم خرابه های تاریخی هم وجود دارد وتوپ خانه در زیباک محل تاریخی و تورستی است که در تابستان سال توجه سیاحین را بخود جلب می کند.

پنجشیر از میان گدارهای باریک با دیوارههای بلند میگذرد و در مسیر خود چندین شاخهٔ دیگر مانند غوربند و پریان دریا را دریافت می کند و سپس در حدود ۴۸ کیلومتری شرق کابل به رود کابل می پیوندد، پنجشیر از رودهایی دايمی افغانستان است و طول آن به ۳۲۰ کیلومتر می رسد. رود پنجشیر از رشته کوههای هندوکش سرچشمه میگیرد و پس از پیوستن رودهای غوربند و پریان دریا در نهایت به رودخانه کابل سرازیر میشود. در جمعه دومی که در آن جا بودم، پس از نماز، سر و صدای بسیار زیادی از بیرون مسجد شنیده شد .

مقاله ای که من مؤظف به نگارش آن شدم؛ “پامیریها کیها اند؟” بود، و بعد کار خود را شروع کردیم. اما تا اکنون برایم مسلم نشده، که آقای حیدری خود نخواسته مقاله ام در این سیمنار خوانده شود و یا هیئت ارزیابی مقالات سیمنار اکادمی علوم، آن را رد کرده است؟ پیش از آن دوستم حیدری را اشاره رساندم که چطور مقاله ام را حذف کرده اید؟ در یاد داشت های مارکوپولو این مطلب هم درج شده است که اسم بدخشان در لعل آن درخشان اقتباس شده که که بعداًبه نام بدخشان عمومیت پیدا کرده است.

اما در مسیر برگشت به بهمن برخورد کرده و چهار نفر جان خود را از دست دادند. مارکوپولو از خان آباد الی فیض آباد پانزده روز راه پیمائی کرده است که از خرابی راه دلالت میکند. روزهای تابستان همین سال 1392 خورشیدی بود که دوستم سرمحقق خیر محمد حیدری، آمر شعبۀ “زبانهای پامیری” در اکادمی علوم افغانستان، موضوع تدویر سیمنار علمی در مورد “زبان و فرهنگ پامیری” را با بنده در میان گذاشت، که این مسؤولیت از جانب وزیر مشاور در امور فرهنگی ریاست جمهوری (آقای زلمی هیواد مل) و اکادمی علوم افغانستان به ایشان محول گشته بود، و قرار بود که سیمنار در شهر فیض آباد ولایت بدخشان برگذار گردد.

من موضوع را با آقای حیدری در میان گذاشتم، و بعد احتمالاً گزینۀ فیض آباد فسخ گردید، و بنده هم با مقالۀ خود دست به الاشه نشستم. 1ـ برداشت بي رويه از آبهاي زيرزميني حاشيه كوير: در اثر اين كار علاوه بر افت شديد سطح سفره هاي زيرزميني بحران ديگري به صورت شور شدن ذخائر آبي را بايد يادآور شد كه به علت بر هم خوردن تعادل بين آب شور و شيرين سبب پيشروي جبهه هاي آب شور در بستر آب شيرين سفره هاي زيرزميني مي شوند.

آنها (برای کشتن عیسی) مکر کردند، خدا هم مکرکرد و خدا بهترین مکر کنندگان است، آنگاه که خدا گفت: ای عیسی، من تو را بر می گیرم و به سوی خود بالا می برم و از (آلایش) کافران پاکت میسازم و تا روز قیامت آنان را که از تو پیروی نمایند، فرادست کافران قرار میدهیم سپس بازگشتشان به سوی من است و من در آنچه اختلاف میکردید، میانتان حکم خواهم کرد… بنا بر نبودن راه های ترانسپورتی در نقاط دوردست مکاتب وشفاخانه ها به ندرت دیده می شود. در سال 1392 خورشیدی/ 2004 میلادی مجلس کلان (لویه جرگه) تصویب قانون اساسی به راه افتاده بود و بطور معمول نماینده ها را برای جرگه، از ولایات به کابل دعوت نمودند، و آقایان دولت محمد جوشن از ناحیۀ (ولسوالی) اشکاشم و نذری محمد نیرومند از شغنان، به این مجلس به صفت نماینده یا وکیل مردم دعوت شده بودند.

در مربوطات ولسوالی وانت وایگل در منطقه وټوز؛ معدن بیروچ، تخته بیروچ و بعضی سنگهای قیمتی دیگر وجود دارد که در این ولسوالی، معادن بیروچ و صوفه بیروچ نیز جود دارد که بالای یک معدن این سنگهای قیمتی روند استخراج جریان دارد. ولایت بدخشان بنابر ارتفاع زیاد، موجودیت کوهای زیاد و یخچالی متعدد اقلیم کاملاً کوهستانی را دارا است، یعنی زمستان بسیار سرد و تابستان آن متعدل، و گوارا میباشد، مدت چهار ماه در زمستان مردم منطقه بنابر موجودیت برف های ضخیم نمیتوانند که پای پیاده از یک قریه به قریه دیگر بروند از همین سبب در نقاط مرتفع مردم مجبور اند که مصارف ایام زمستان خود را کاملاًتهیه کنند ورنه به فقر غذائی مواجه میشوند.

بدخشان با داشتن (47403) کلیومتر مربع مساحت برای استقرار نفوس جای کمتر دارد زیرا اکثر جاهای آن یخچالی و کوهستانی است. کاربرد این فونت طراحی و تایپوگرافی بوده و در تمامی نوشته ها می توان از آن استفاده کرد. نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه سی ام آبان 1387 ساعت | لینک ثابت | یک نظر گرم ترین منطقه ی جهان در ایران است ! گستردهترین و بلندترین فلات جهان فلات تبت نام دارد که «بام دنیا» خوانده میشود، این فلات از برخورد صفحات زمینساختی هندو-استرالیایی و اوراسیایی ساخته شدهاست. برای مردان آهنین باید واجد شرایط باشید؛ اما برای صعود به بلندترین قلهی دنیا نباید هیچ صلاحیتی داشته باشید؟

دیدگاهتان را بنویسید