بمب ساعتی اروپا از دل ابرها سر برآورده است – ایسنا

این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و مرکز این دهستان بشمار میآید که بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۵۹۷ نفر بوده است. این پل در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی و در دوره قاجار ساخته شد.این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن۴۷۳ نفر بودهاست. معمولا این کوه را بنام “کول سانتالاک” نیز میخوانند.

پس از سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به اسپانیا و از میان برداشتن مرزهای گسترش علم و دانش، هم اکنون موسسه دانش گستر کوه نور به عنوان تخصصی ترین مرکز اعزام دانشجو به اسپانیا، دامنه فعالیت خود را در زمینه تحصیل در کشورهای مختلف اروپا و کانادا نیز گسترش داده است. میرزا محمد تنکابنی مینویسد: محمد شریف مازندرانی آملی ملقب به شریف العلما، قدوهالفقها و اسوهالفضلا، مؤسس علم اصول، اعجوبه زمان، وحید دوران؛ در مجلس درس او زیاده از هزار نفر مینشستند.

در جمهوری آذربایجان نیز یک شهر و یک رایون با نام ساکی وجود دارد و افراد متعددی با این نام شهرت دارند. در لُرستان جاهای مختلفی با نام ساکی وجود دارد که از ذکر آنها پرهیز میشود. پس از مدتی او را از خرم آباد به دزفول میبرند و علیرغم پا در میانی برخی افراد سرشناس لُرستان و خوزستان وی را در آنجا (دزفول) به قتل میرسانند. پس از قتل امیر حسن بنا به سوابق آشنایی که امیرزاده میرانشاه فرزند تیمور با یکی از فرزندان امیر حسن به نام امیر تاج الدین محمود ساکی داشت، ریاست بخشی از لُرستان و خوزستان را به وی سپرد.

این نام بعدها اِئران شَتْر و «ایران شَهر» شده که «ایران» کوتاه شده همین نام است. روستاهای «ساکی علیا» و «ساکی سفلی» و همچنین «کوه ساکی» و «کوه ساکی سوخته» از دهستان قره کهریز از بخش سربند شهرستان اراک (در مسیر جاده خمین به اراک) از جمله این مناطق میباشند. تیمور در ایران جنوبی و غربی با قبایل لُر و کُرد سرو کار پیدا کرد که بیشتر آنان تحت سلطه سلسلههای موروثی خود آنان بودند… امیر حسن ساکی به خواستههای فرستادگان اُمرای تیمور تن در نداد و حاضر به یاری دادن سپاه تیمور نشد و بر خلاف میل آنها به یاری اتابک افراسیاب شتافت و در نتیجه جنگ و جدالهای فراوان که شرح کامل آنها در تاریخهای متعددی از جمله کتاب خاطرات تیمور لنگ با عنوان «منم تیمور جهانگشا» آمده و از نوشتن آن پرهیز میشود، اتابک افراسیاب و هم پیمانانش شکست میخورند.

محوطه تاریخی بیستون در فاصله 25 کیلومتری از شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. از آنجا که میدانیم که در نیمه اول هزاره نخست قبل از میلاد، پیش از گسترش حاکمیت ماد از شرق به آذربایجان امروز، ستونی از جنگاوران سکایی در کشور مانا (manna) واقع در جنوب دریاچه ارومیه نفوذ میکنند، برخی از آنان از شهر معروف اورارتو موسوم به تیشبانی (teishbani) کرمیربلور امروز، واقع در جمهوری ارمنستان را ویران میکنند. هردو هم بودن تاجیک را در خانۀ ازلی خودش انکار میکنند.

لنتها ودیسک مثل دو تا مرغ عشق خر به هم چسبیده بودن. این منبع، منطقۀ پامیر و سلسله کوههای آن را از جنوب فرغانه تا تاجکستان و چین ممتد میداند که از چالۀ پامیر، حصار آلای و پامیر تشکیل شده است. زمینشناسان کوه تفتان را آتشفشان فعال ایران میدانند و گرچه سالها از آخرین فوران آتشفشان قله «چهل تن» که قله آتشفشانی کوه تفتان است، میگذرد، همچنان بخارهای گوگرد بر فراز این قله دیده میشوند. هرساله کوهنوردان زیادی (اعم از مبتدی و پیشرفته) جذب کوه اورست میشوند و با پرداخت مبالغ قابل توجهی به بَلدان تمایل خود را برای صعود به قله نشان میدهند.کوه معمولا خطرات ذاتی خود را نیز دارد که از آن جمله میتوان به بیماریهای ناشی از ارتفاع ، آب و هوا و بادهای هراس انگیز اشاره نمود.

قله شمال شرقی صبح کوه و قله غرب، مادر کوه، نر کوه نامیده میشود. واحدهای دیگری با هلیکوپتر به گردنه انجمندر انتهای پنجشیر و خوست و فرنگ – که تصور میشود پایگاهی است برای عقب نشینی مجاهدین – برده میشوند. به هر حال آنچه از مطالب بالا میتوان استنباط کرد این است که ایل ساکی که امروزه از لُرستان تا خوزستان و حتی دیگر استانها پراکنده است یکی از گروههای بازمانده قوم باستانی سکاها هستند که از هزاران سال پیش در لُرستان وخوزستان سکونت اختیار کردهاند. همان طور که میبینیم گروههای مختلفی از اقوام سکایی که در سراسر دنیا پراکنده هستند از فامیلی ساکی برخوردارند.

پس از رسیدن قوای حکومت جوان ماد از شرق برخی سکاییان ناچار به سرزمین خود واقع در استپهای سواحل دریای سیاه باز میگردند و جمعی دیگر در شمال رود ارس، در ناحیهای موسوم به «سکاسن» (در متون یونانی: سکوثن) ماندگار میگردند و سپس در بومیان در میآمیزند لذا با آنچه که از شواهد تاریخی در دست داریم بدون هیچ تردیدی لقب ساکی را باید بازمانده اقوام سکایی در این کشورها دانست. این داستان ترجمه ای است از حدیث شریف امیرالمومنین علیه السلام “من عرف نفسه فقد عرف ربه” آن کس که خود را شناخت به تحقیق که خدا را شناخته است.

16 دانشگاه با 750 استاد و 6 هزارو 500 دانشجوی تمام وقت و 2هزارو225 دانشجوی شبانه و 3 هزار و576 دانشجوی مکاتبه ای تحت پوشش این مرکز هستند. همه بر تلخی و مصائب این شکست میافزود. چون بحث و بررسی درباره همه این مردمان نیاز به پژوهش درازمدت و همه جانبه دارد، در این بخش تنها به کوتاهی درباره گروههایی که در تاریخ عصر تیمور وجود داشتند سخن میگوییم. مرد به همه وعده هاي دروغين مي داد به هر كس كه مي رسيد وعده ي يك كار غيرممكني را به او مي داد !

لازم به ذکر است که این آتشفشان از سال 2003 به بعد، هر سال فعالیتی هر چند جزیی داشته است. از این گروهها میتوان از ترکان خلجی در جبال، بلوچها در خراسان و همچنین شاید از قبیلههای ساکی و فیلی در خوزستان یاد کرد. به طور مثال هنگامی که در جنگل، کوهستان و… به گفتهی رصدخانه زمین ناسا، براساس تجزیه و تحلیلهای زمینشناسی انجام شده بر لایههای گدازهای اطراف آتشفشان وزوو، این کوه به طور کلی هشت فوران بزرگ طی ۱۷ هزار سال داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید