بابا کوهی – علی گنجهای

انقلاب متعلق به همه ماست و تا جایی که توان داریم باید مسئولیتها را انجام دهیم. حمید ایزد پناه محقق ونویسنده کتاب آثار باستانی و تاریخی لرستان میگوید((که شاید اجدادد انها سکاها بوده اند و سپس اعقاب این قومم با تحریف این کلمه وبا پسونداضافه به به این نام مشهور شده اند والا بعید بلکه ناروا است که اطلاق این نام را به این ایل از آن جهت بدانیم که جد آن ها سگ پرورش میداده اند ویا نام سگ در مفهوم(پاک و ارجمند)امده باشد و لقبی برا ی سکاهاست وترکیبی آن سکستان و سگزی هست که نمی تواند به معنی محل سگ و حالت نسبی و نوع آن باشد.اما در مورد اینکه اینان باقیمانده ای از قوم سکاها باشند مطلبی قابل بحث است که یتوان با توجه به نفوذی که این قوم داشت و برخوردها و جنگ هایی که با مادها داشته اند وهمچنین مسیر نفوذ آنان این ادعا را می توان عنوان کرد)) .

اگر چه در این منطقه آثاری از اقامت انسان تا چندین هزار سال قبل تر نیز یافته شده است. در سمت چپ كوه یك سلسله تپههای كوچك و بزرگ به نام هزار دره قرار گرفته كه جاده شیراز از وسط آن میگذرد. یک شبانه روز را در بر گرفت تا به قله دشت خونی که ۴۵۰۰ متر ارتفاع دارد برسیم.” آقای حیات گفت که هدف از این کار نشان دادن زیباییهای طبیعی افغانستان به جهانیان است. همچنین در این استان دشت های پراکنده و کم عرضی نیز وجود دارند که به طور عمده در طرفین رودخانه های مهم لرستان قرار گرفته اند.

آیا چشم به راه چیزی جز قیامتاند که ناگهان بدیشان فرا رسد در حالی که بیخبرند؟ به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، ولایت پنجشیر، یک ولایت در شمالشرقی افغانستان است که دارای طبیعی زیبا و چشم نواز می باشد. پيروکلاست: به صورت تک بلور يا داراي قطعات بلورين – شيشه و قطعات سنگي است که در نتيجه انفجار ايجاد مي شود و مستقيما مرتبط با فعاليت هاي آتشفشاني است. رومشکان سال ۹۲ با جدایی از کوهدشت به شهرستان تبدیل شد و لرستان را به عدد یازده شهرستان رساند. همان شب، نامه نوشتند و صلاحیت احزار شد. بهنظر من افرادی که احراز صلاحیت میشوند، به شورای اصلاحطلبان و لیدرهای اصلاحطلب و اعتدالگرا معرفی شوند تا با نظر آنان، فهرست ٣٠ نفره تهران بسته شود.

اصلاحطلبان در شکلگیری انقلاب، جنگ، دوران سازندگی و همه، نقش داشتند. بهنظر میرسد یکی از کارهای دشوار، اجماع در فهرست تهران اصلاحطلبان باشد. درعینحال فرمانداران تلاش کنند در همان شهرستان، این رایزنیها صورت گیرد و به سطوح بالاتر نیاید. در همان انتخابات مجلس پنجم، عدهای در هیأت نظارت استان، قسم خورده بودند من به فلان شخصیت نظام اهانت کردهام. آقای روحانی حتما با مسئولان نظام بهویژه مقام معظم رهبری گفتوگوهایی خواهند داشت اما خود کاندیداها هم میتوانند با هیأت مرکزی نظارت گفتوگو کنند. نظام سیاسی ایل پاپی امزوره دگرگون شده است و ایل به عنوان یک واحد سیاسی دارای کاربرد نمی باشد .در حال حاضر هر تیره به صورت مستقل وبدون دخالت خان امور خود را اداره می کنند .

گرچه در حال حاضر این آتشفشان غیرفعال است اما احتمال فوران آن در آیندهای نزدیک، بسیار بالا است بهطوری که قدرت ویرانگری آن را میتوان با آتشفشان وزوو مقایسه کرد. در حال حاضر بالغ بر 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده ای از این آبشارها در مسیر رودخانه های این استان قرار گرفته اند. حاتم سرا، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. مهاجر آباد،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. بسیاری از سادات عالی رتبه از ترس عمال جور و ستم در خفا و به صورت پنهانی به این منطقه آمده و بی نام و نشان زیسته اند؛ به همین دلیل نویسندگان انساب از احوال و پایان کار ایشان اطلاعی نداشته و در نتیجه نامشان در این نوع کتابها نیامدهاست.

آتاشه نظامی ایران در پاریس در نامه ای بر اهمیت فراوان منطقه آرارات کوچک تأکید کرد و به مقامات سیاسی ایران یادآور شد که این منطقه بر دره ارس و راه آهن جلفا و فلات مجاور تسلط دارد. درختان بنه، بادام کوهی، ارژن، درمنه، سیاه چوب، گز و پوشش گیاهی آن آویشن، پونه، ریواس، کاسنی، پیاز کوهی در منطقه یافت میگردد. ب – سنگ های حد واسط : که حجم اصلی سنگ های آتشفشانی منطقه را دارا است شامل گدازه ها و سنگ های آذرآواری می باشد و ترکیب کانی شناختی تراکی آندزیت و تراکیت دارند. این در حالی است که در نواحی مرکزی استان لرستان و در حد فاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب و هوای مدیترانه ای به صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است.

به علت تعقیب و گریز مامورین که برای دستگیری وی گسیل شده بودند چندین بار متواری شداماعاقبت در حین راهپیمایی توسط نیروهای رژیم دستگیر شدند که با دخالت و مقاومت و ایستادگی امت شهید پرور شهرستان کوهدشت آزاد گردید . نکته دیگر اینکه بر خلاف آنچه بعضى تصور میکنند پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) این سخن را تنها در جنگ تبوک نفرموده، بلکه در چندین مورد دیگر نیز این جمله از او شنیده شده است، از جمله اینکه:در یوم المؤ اخاة اول یعنى در نخستین مرتبه که پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) در مکه میان یارانش پیمان برادرى بست، على (علیه السلام) را براى این پیمان براى خودش انتخاب نمود و فرمود: انت منى بمنزله هارون من موسى الا انه لا نبى بعدى.

در استان لرستان بیش از 33 رودخانه دائمی جریان دارد که بر اساس حوضه آبریز به سه دسته اصلی تقسیم میشوند. ديگر سلسلهء سليمان كه در امتداد رود سند بجهت جنوب ممتد ميشود و به بلوچستان و سواحل اقيانوس هند میانجامد و راههای اصلی سرزمینهای مجاور نجد پامير يعنی افغانستان و پنجاب و تركستان و كاشغر و ايران همه از ميان همين سلسله كوههاست. »محمد عارف شیرازی در لطایف الخیال می گوید که طالب خیلی زود و در حدود سال ۱۰۱۰ هجری از مازندران خارج شد. ایشان بعد از مدتی مبارزه بر علیه رژیم مجددا دستگیر و زندانی شد، به لطف خداوند از زندان آزاد ومشغول فعالیت بر علیه حکومت غاصب پهلوی شد.

در سال 1356 در پی اهانت مقاله مستعار رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات وقت به حضرت امام خمینی (ره) در شهرستان قم در اولین تظاهرات بر علیه رژیم ستم شاهی پهلوی شرکت و دستگیر شدند و مدتی زندانی شدند .بعد از آزادی از زندان مشغول تحصیل و درس و بحث گردید . جریان آب در این رودها به علت تغییرات اقلیمی،دچار نوساناتی شده و از حالت منظم به حالت نامنظم و طغیانی تغییر شکل داده است.

یا فردی که سهمیه یک تشکل اصلاحطلب بود، به شورا هم راه یافت اما در رأیگیری ریاست شورا و شهردار، به آن شکل عمل کرد که همه شاهد بودید. از دو راهی جاده های دو هزار و سه هزار می گذریم، جاده هایی که مسیر آنها افسانه است، فرح بخش است، انسان در طبیعت بی نظیرش، بخاطر عظمت طبیعت از خود بی خود می شود، با چهچه مهاجران کوچک و نسیم خنک کوهساران و نوای رودخانه ای شفاف، و در پهلویش آبادی های بسیار.

١٧ هزار از نفر دوم و ٢٧ هزار از نفر سوم جلو بودم. اصلا صلاح نیست. در انتخابات شورای چهارم، چهرهای داشتیم که سهمیه یک حزب و نفر دوم فهرست ما بود اما رأی پنجاهم تهران را آورد. از جمله این دشتها میتوان به دشت کرگاه در جنوب خرم آباد، دشت ازنا در شرق خرم آباد، چغلوندی، نورآباد، طرهان و خاوه در شمال استان، رومشکان در جنوب و جایدر در جنوب غربی این استان اشاره کرد. این در حالی است که لرستان یکی از استان هایی است که دارای دشت های هموار و سرسبز فراوانی برای طبیعت گردان است.

ابن منظور، طور سینا را به عنوان کوهی در شام معرفی میکند. تعداد اصحاف به طور دقيق مشخص نيست، اگرچه رقم هفت بيشتر در مورد آنها بکار گرفته مي شود . بههرحال کشور در شرایط بسیارسخت فعلی، مجلس ژنرالها را میخواهد تا مانند خود دولت، افراد باتجربه و شناختهشده در آن حضور یابند. بههرحال شخص رئیسجمهور، وزیر محترم کشور و کاندیداها حتما با مسئولان شورای نگهبان رایزنی کنند. وجه تسمیه :با توجه به اینکه بقعه ی شاهزاده احد(ع) در محدوده بخش پاپی قرار دارد و کلیه خدام امام زاده عمامه ی قرمز بر سر دارند لذا ملقب به پاپی هستند.از طرفی چون مردم این ایل از نظر احترام خودشان را خادم شاهزاده احمد می دانند ازاین جهت نام پاپی به این ایل و سرزمین آن اطلاق شده است.

در سال ۱۸۴۷ که کانگچنجونگا بعنوان بلندترین قله جهان شناخته شده بود، در حین تحقیقات، اندرو واو (ژنرال بریتانیایی) پی به کوهی در پشت کوه مذبور بُرد که در حدود ۲۳۰ کیلومتر از آن دورتر بود. این کوهها در سراسر سال پوشیده از برف هستند و از منابع آبی مهم استان به شمار میروند و دریاچه های زیبای این کوهها در حوزه آبریز رودخانه دز قرار دارند. در هر دو پروژه، ارتفاع کلاهک برفی نیز علاوه بر بلندترین نقطهٔ صخرهای اندازهگیری شده بود.

حسام بیگ، آتاشه نظامی سابق ترکیه و کاظم بیگ، نائب سرهنگ ایرانی مأموریت یافتند که به اتفاق هم مسئولیت هماهنگی نیروهای نظامی دو طرف را به عهده گیرند. اما نیروهای باسابقه راست و چپ، همه میخواهیم دولت موفق شود. برخی نمایندگان فعلی نهتنها کمتجربه هستند و شناسنامه ندارند، بلکه با دولت عناد دارند. در این استان 35 قله با ارتفاع بیش از سه هزار متر وجود دارد. در اواسط قرن نوزدهم ، بررسی هند باعث ایجاد برنامه ای منظم برای اندازه گیری صحیح ارتفاعات قله های هیمالیا شد.

شب شخصأ درخت ها را آب می داد و اگر در محوطه ی کاری اش فضای سبزی خشک می شد یا شاخه ی درختی می شکست از تنبیه اداری دور نمی ماند. در کنار درس وبحث اعلامیه های حضرت امام خمینی (ره) را از قم به شهرستان های خرم آباد و کوهدشت برده و پخش میکردند . ایشان دوران ابتدایی و دبیرستان را در کوهدشت به اتمام رسانده در سال 1354 وارد حوزه علیمه شهر قم گردید ، در مدرسه آیة الله العظمی گلپایگانی مشغول به تحصیل شدند . اصفهبد مرزبانبنرستم بن شروین پریم از شاهزادگان طبرستان که نسب آن در سه نسل به آمل است و این شهزاده شاعر نیز بوده است و در آن روزگار شعراى طبرستان به زبان طبرى به اوزان هجائى بر طریق ایرانیان پیش از اسلام شعر مىگفتهاند و دیوان شعرى بوده است مرزبان را به نام ‘نیکىنومه’ و این کتاب هم به زبان مزبور بوده است و گویا مرزبان موصوف، در اواخر قرن چهارم هجرى مىزیسته است.او کتاب و اثر جاویدان مرزبان نامه را نگاشته است و گویا در محله شروین محله که در حال به شهربانو محله معروف است خانقاهی عظیم داشته و در آن زندگی می کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید