اگر ستارهها و سیارات دیگر، جای خورشید و ماه را بگیرند! – یک پزشک

در نتیجه فشار هوا به شکل قابل ملاحظه ای کم می شود. فشار جوی بر سطح مریخ کم تر از یک صدم فشار جو بر روی زمین است. سیاره شناسان مشکلات زیادی برای شناسایی شرایط سطح این سیاره داشتند به این دلیل که جو ونوس همیشه با لایه ای بسیار ضخیم از ابر اسید سولفوریک پوشیده شده است. اما پس از فرونشستن طوفان، چهار کره ی آتشفشانی از میان این غبار ها ظاهر شد. کوه المپوس بزرگترین کوه آتشفشانی منظومهٔ شمسی است و در مریخ واقع است. این دو سیاره در دوران های زمین شناسی اولیه شامل یک دوره ی خروج گاز کربن دیوکسید و بخار آب از فعالیت های آتشفشانی بوده است.

خروج از مرکز مدارهای زمین و مریخ سبب نزدیکی میان آن ها می شود که از سایر موارد نزدیکی بیش تر است. تا کنون هیچ سیارهای در اطراف ستارهای که جرمش بیش از سه برابر جرم خورشید ما است، دیده نشده بود. شکل کلی این شکاف عمیق حاکی از فرونشستگی خاک مریخ بر اثر جابه جایی پوسته یا حرکت تکتونیکی صفحه ای است. دهانه ی موجود، در راس نمونه فرسایش یافته ای که به شکل اشک چشم است، ظاهرا در برابر جریان شدید سیالی که به نظر اکثر ناظران آب بوده، مقاومت کرده است.

جریان باد به اندازهای قوی نیست که پبلهای (سنگ ریزه) با قطر بیش از ۱ میلیمتر را جابهجا کند و به جریان بیاندازد. مشتری در یک مدار کم و بیش بیضی شکل به دور خورشید میچرخد و هر سال آن برابر با ۱۲ سال زمین است. این زنجیر ها احتمالا نمایانگر مراحل آغازین یک دره ی بزرگ تر است که بر اثر فرونشستگی مدام به وجود خواهد آمد.لبه ی صدف شکل همراه با قسمت های عمیق تر دره حاکی از بزرگ تر شدن این گودال ها است.از سوی دیگر، به نظر می رسد که مسیر های شاخابه مانند به هم پیچیده ای، ناشی از اثر فرسایشی یک سیال باشد.

اگر نوع ماده ی گدازه ای که برای ایجاد این آتشفشان ها بیرون ریخته شده مشابه گدازه های زمین باشد، می باید مقدار زیادی آب در جو مریخ رها شده باشد. وجود این آتشفشان ها مسئله زمین شناختی دیگری را هم مطرح می کند. 5 (الف) این نکته را با نمایاندن یک باریکه ی جزیره نمای رودخانه ای، در ناحیه ی حوضه ی کرایس، که کوته زمانی بعد قرار شد پایگاه خشکی نشین وایکینگ 1 باشد، به اثبات می رساند. 1-کدام حرکت زمین را حرکت وضعی می گویند؟ در نوامبر سال1971، مارینر 9 نخستین ماهواره انسان ساختی بود که به دور سیاره ی دیگری می گردید.این سفینه ی فضایی، تقریبا به مدت یک سال جریان پیوسته ای از عکس ها و داده های مربوط به مریخ را به صورت امواج رادیویی به زمین ارسال می کرد.

در جریان این عمل مدارگرد وایکینگ 1 عکس هایی ضبط و به زمین ارسال کرد که بخش های بزرگی از این سیاره را با جزئیاتی دقیق تر از هر عکسی که تا آن زمان گرفته شده بود، دربر می گرفت. دو کلاهک یخی قطبی دارد که عمدتاً از یخِ آب ساخته شده، ولی لایهای از دیاکسید کربن جامد (یخ خشک) روی آن را پوشانده است. در قطب جنوب عمق لایۀ دیاکسید کربن 8 متر است که بر روی یخِ آب به ضخامت 3 کیلومتر و در محدودهای به قطر 350 کیلومتر قرار دارد. در نهایت شاید 1 یا 2 میلیارد سال پس از امروز، زمین یک سنگ داغ همانند ناهید خواهد شد که در غبار مرگبار گاز دیاکسید کربن و اسید سولفوریک پوشانده میشود.

این ایده شاید تا حدی ناشی از مشابهت مریخ با زمین باشد. حدود 4 میلیارد سال پیش زحل در موقعیت فعلی خود در منظومه شمسی قرار گرفت جایی که ششمین سیاره از خورشید است. نیوهورایزنز از جاذبهی مشتری (۳۲۰ برابر جاذبهی زمین) برای قرار گرفتن در مسیر پلوتو استفاده کرد.نیوهورایزنز از ابزار LORRI برای ثبت تصاویر خود از مشتری در ۴ سپتامبر ۲۰۰۶ از فاصلهی ۲۹۱ میلیون کیلومتری این سیاره استفاده کرد. تصویر دیگی از لکه خورشیدی عظیم موجود در سطح این ستاره که به وسیله آلما ثبت شده است. این تصویر کاملا واضح و با جزئیات بالا به ثبت رسیده و نشان میدهد که صورتک عجیب مریخی، تنها یک تپه است و ارتباطی به بیگانگان ندارد.

همچنین در اثر این دگرگونیها ، لایه اوزون به دور این سیاره تشکیل شدهاست ، لایه ای که با کمک میدان مغناطیسی زمین، مانع از ورود پرتوهای آسیب رسان خورشید میشود و به این ترتیب اجازه میدهد در زمین زندگی ادامه یابد . استفاده از ابزاری باکیفیت، بزرگنماییهای بالا، وضعیت دید خوب و دقت فراوان در نگاه کردن به این سیاره، عوارض سطح آن را در مقابل چشمان رصدگران قرار میدهد. آنقدر نزدیک که برداشت از معادن و کنترل امور به صرفه باشد و در ضمن خطری نیز زمینیان را تهدید نکند. کشیدگی در مدار سیاره به حالتی گفته می شود که آن سیاره در شرقی ترین یا غربی ترین فاصله خود از خورشید قرار گیرد.وقتی که عطارد در کشیدگی شرقی قرار دارد آن را شامگاهان بعد از غروب خورشید رؤیت می کنیم و در این حال «ستاره ی شامگاه»نامیده می شود.

برای یافتن آن با چشم غیرمسلح کافی است زیر آسمانی صاف، جرم نارنجی رنگ درخشانی را جست و جو کنید که از ستارههای اطرافش به وضوح درخشانتر است. با صاف شدن جو مریخ، اندازه ی کامل بزرگترین کوه آتشفشانی، که بعدا الیمپوس مونزه یا کوه المپ نامیده شد، آشکار شد. مریخ، سیاره سرخ، چهارمین سیاره نزدیک به خورشید است. در 3 سپتامبر خشکی نشین وایکینگ 2 راه مناسب خود را دنبال کرد و در دشت اوتوپیا در طرف دیگر این سیاره، نزدیک به ناحیه ی قطب شمالی فرود آمد، تا سال بعد آثار سرمای سخت مریخ را تجربه کند.

خورشید و دیگر سیارات منظومه ی شمسی بسیار نزدیکتر از دیگر ستاره های موجود در آسمان هستند. این شبها قدر ظاهری مریخ حدود منفی ۲.۶ است و پس از ماه و زهره درخشانترین سوژه در سراسر آسمان شب است. بعد از سپري شدن 6 ماه ،زمين به نقطه اي مقابل محل قبلي مي رسد و طبعا منظره ي آسمان عوض مي شود (زيرا قسمت مربوط به 6 ماه پيش در روز قرار مي گيرد كه هوا روشن است). بَهرام یا مریخ چهارمین سیاره منظومه شمسی از خورشید است.

در این مطلب اطلاعات نجومی مختصری درباره سیاره ونوس یا زهره ارائه شد. ما می خواستیم بدانیم که چگونه اینترنت ، یک واسطه ای نسبتاً جدید ، روی رویکرد اطلاعات تأثیر گذاشته است. به همین دلیل ، اختلاف دما بسیار قوی مشاهده می شود. این شهاب سنگ که در سال ۲۰۰۵ در سطح مریخ کشف شده است، تقریباً به اندازهی یک توپ بیس بال است. تصویر فوق مربوط به اولین شهاب سنگ یافت شده در سیارهای غیر از زمین است. کنجکاوی در روز ۳۳۹۶ از ماموریت خود در مریخ در «دشت گرین هیو» (Greenheugh Pediment) به این سنگ جالب رسید.

دیدگاهتان را بنویسید