اين نماز، نماز صبح بوده است

اسناد و مدارک نشان میدهد که تا قرن ۱۳ هیچ فردی موفق به فتح آرارات نشده بود و یکی از اصلیترین دلایل شرایط سخت آب و هوایی بوده است. این شرایط به خاطر جهت گیری ارتفاعات در مقابل جریان هوای مرطوب دریای خزر است به طوری که حرکت توده های هوای سرد مراکز پرفشار سیبری که رطوبت دریای خزر را به سوی جنوب شرق سوق می دهد، تحت تاثیرارتفاعات البرز قرارگرفته و باعث بارندگی دردامنه های شمالی البرزمیشود. پارس( و بین النهرین قرار گرفته و با کوه مقدس بیستون مرتبط است .در حالی که شواهد باستان شناختی استقرار انسانی در دوران پیش از تاریخ در محل دیده میشود، اما مهمترین آن از قرن ششم پیش از میلاد تا قرن ششم میلادی است.

جنگهای بین سومریان و پادشاهان اورارتو در هزارهی سوم پیش از میلاد. این داستان از قول های مشهور بین اقوام و ملل زمانهای مختلف مطرح است و قرآن کریم شرحی از آن را به قدری که شاهد برای مسئله معاد است بیان کرده است. قرآن کریم اما هیچگونه تصریحی درباره شمار اصحاب کهف ندارد و صرفا به اختلاف مردم در عدد اصحاب کهف اشاره دارد. از چهرههای شاخص این تیم میتوان به نامهای چون منیرالحق ندیم، مصطفی رضایی، و حکمتالله مرادی اشاره کرد. کوه آرارات نه تنها برای مردم ترکیه کوهی خاص و باشکوه است، بلکه ارمنیها هم این کوه را مقدس میدانند و همانطور که پیشتر اشاره کردیم، نام این کوه در زبان ارمنی «ماسیس» است.

باستان شناسان آثار رؤیت و پرستش پرفروغترین ستارهٔ کهکشان، شباهنگ (ستاره) را در خرابههای پایگاه پنج هزار سالهٔ ستارهشناسی مه تسا مور، در ارمنستان کنونی، کشف کردهاند. پیامبر که از طریق عمویش، عباس بن عبدالمطلب، از حرکت قریش اطلاع یافته بود، پس از مشورت با یاران خود آماده جنگ شد و به همراه هزار نفر از مسلمانان از مدینه بیرون آمد. نسطاس غلام صفوان بن امیه، آن لحظه در جمع مشرکانی بود که در احد حاضر شدند اما او را به دلیل آن که غلام بود در قرارگاه نگاه داشتند و او از اموال صفوان ابن امیه مراقبت میکرد. اینجا بود که انس بن نضر، با اینکه در کنار فراریان بود، هیجان زده مورد خطابشان قرار داد: «یا قَومِ إن کانَ مُحمّد قَدْ قُتِل فَإنّ رَبّ مُحَمّد لَم یقتل»؛ «اگر محمّد کشته شد خدای او که زنده است.» برخیزید و در راه او با دشمنان بجنگید! آنگاه گفت: خدایا! من از آنچه اینها می گویند تبرّی می جویم و در پیشگاهت اعتذار می کنم.

ثبت یادداشت های روزانه دکتر احمدیه و شوق او در آموختن و شیفتگی روزافزونش، باید الگوی پزشکان پژوهشگر باشد. این کشور فوقالعاده از تمام امکانات طبیعی و تاریخی خود استفاده کرده و به یکی از پرطرفدارترین قطبهای گردشگری در دنیا تبدیل شده است. این رشته کوهها روند شمالی جنوبی دارند و قلل مرتفع آنها حاصل فورانهای آتشفشانی است. 8- قلل منفرد مجموعه ای از این قلل به شکل پراکنده در همه جای ایران به چشم می خوردکه بعضا خط الراسهای کوچک و بزرگی را شکل می دهند. تنها یخچال طبیعی در جبهۀ شمالی آرارات بزرگ، در نزدیکی قلۀ آن قرار دارد.

آتشفشان خاموش این کوه یکی از زیباترین و دلانگیزترین چشماندازها را دارد که از نظر گردشگری تا به امروز مظلوم واقع شده و باید توجه بیشتری به این رشتهکوه شود.ارتفاع زیاد آرارات بزرگ، باعث تغییر آب و هوای قسمت قله کوه شده است، اگر در ماه اکتبر به آرارات بزرگ سری بزنید، با برف سنگینی مواجه میشوید. آتاشه نظامی ایران در پاریس به مقامات وزارت خارجه تذکر داد که قبل از رضایت به هرگونه معاوضه بایستی دولت ایران اصرار نماید که ترکها خاک ایران را تخلیه کنند و سپس بر سر میز گفتگو بنشینند.

حال شاخه جنوبی آلپ نیز از طریق جنوب کشور ترکیه و همچنین شمال کشور عراق ، وارد ایران می شود که با تشکیل رشته کوههای زاگرس از شمال غرب تا جنوب شرق کشور امتداد دارد . کوه آرارات در شمال شرقی ترکیه، در مرز ایران و جمهوری نخجوان و ارمنستان قرار دارد. ارتش ایران برای کمک به ترکیه غیر از عقب نشینی از سرحد و دور کردن کردهای ایران از سرحد به عملیات ترکها بر ضد کردها در آرارات در شهریور ۱۳۰۹ آغاز شد.

داستان به همینجا ختم نمیشود، حتی اسم آرارات هم برای ارمنیان بسیار مقدس است و این نام را بر پیشانی باشگاهها و محل کسب و کار خود مینویسند و نام کودکان خود را آرارات میگذارند. اون هم توی این عصر و زمونه که عموم دسترسی بالایی به داده ها و اطلاعاتی با منابع معتبر دارند البته اگر نظام حاکم نتواند به کمک عاشقان شرقی خود مقام پنجم فیلترینگ در دنیا را به مقام اول ارتقاء دهد.

زمین لرزهی تابستان ۱۸۴۰ میلادی با شدت ۶/۳ ریشتر سبب ریزش کوه، مدفون شدن یک دهکده، یک کلیسا و اقامتگاه کاهنان در زیر آوار ناشی از ریزش کوه و کاهش ۱۸۰۰ متر از ارتفاع این قله شد و در حال حاضر کوه بزرگ آرارات با ارتفاع ۵۱۳۷ متر از سطح دریا دارای ۴۲۰۰ متر بلندی است.در کتاب آفرینش در عهد عتیق، از آرارات بهعنوان محل به خاک نشستن کشتی نوح پس از طوفان ذکر شده است.

در دهه ۸۰ با تشدید جنگها در افغانستان مطالعات زمین شناسی عمده و سراسری متوقف شد و لی کارهای پراکنده و موردی مخصوصا روی معادن کشف شده و بزرگ نزدیک به مرکز کشور توسط متخصصین روسی دنبال گردید اما نتایج این مطالعات در دست نیست و احتمالا در روسیه حفظ شدهاست. عملیات ترک ها بر ضد کردها در آرارات در شهریور ۱۳۰۹ آغاز شد. اهم اختلافات دو طرف بر سر مسئله تعيين حدود و کردها بود. در سال ۱۳۰۶ ش ممدوح شوکت بیگ، سفیر کبیر ترکیه در تهران، از مقامات ایرانی خواست که اقدام مشترکی بر ضد کردها در آرارات صورت گیرد.

و در ضمن توصیه میکنم دست از این آب در هاون کوبیدن و اتلاف وقت خود و مخاطبین بردارید. در آن روزها تب و تاب پیدا کردن راز پشت کشتی بالاگرفته بود و محققان زیادی روی بقایای بهدست آمده تحقیق کردند.بسیاری از محققان درصدد این برآمدند که تمام شواهد را نادیده بگیرند، ولی شواهد بهقدری محکم بود که دیگر کسی به وجود کشتی نوح و طوفان عظیم شکی ندارد. در سال ۱۳۱۴ شمسی سفری به اروپا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید