اين نماز، نماز صبح بوده است

انجمن کوهنوردان ایران نقش خود را همانطور که قبلا گفتیم ایفا کرد، بیستون راهاندازی شد و ما امیدوار بودیم که این رویداد را پس از این کرمانشاهیان مدیریت و اجرا خواهند کرد – که البته این اتفاق نیفتاد – همانگونه که مدیریت جشن تیرگان و روز ملی دماوند را امروز کوهنوردان مازندرانی بهعهده گرفتهاند و الحق که خوب و باشکوه هم اجرا میکنند. بیشتر کتیبههای کوچکِ بیستون به سه زبان نگارش یافتهاند، اما کتیبه آ و ک تنها به زبانهای فارسیباستان و عیلامی، و کتیبه ل تنها به زبان عیلامی نویسانده شده است. این رود که بیش از 0006 کیلومتر (یعنی سه ارومیه تا زاهدان) طول دارد از کوه های غرب چین سرچشمه می گیرد و از استان ها و شهرهای برابر فاصله مختلف آن عبور می کند.

مرز چین و نپال دقیقا از روی این قله عبور میکند. محاسبات دانشمندان نشان میدهد اورست سالانه حدود ۴ میلیمتر رشد میکند. در جاده خاش به زاهدان (از خاش به سمت شمال)، پس از حدود ۲۰ کیلومتر تابلوی بزرگی مسیر دسترسی به قله تفتان را نشان میدهد. این کوه در مرز چین و قرقیزستان قرار دارد. مطمئنا کوه آرارات که از نوع آتشفشانی است دارای ارتفاع بسیار بسیار کمتری بوده است. نام نهمین کوه بلند منظومه شمسی «قله اوبرون» است که با ارتفاع ۱۱ کیلومتری در اوبرون، قمر اورانوس، قرار دارد.

این ناحیه به صورت نواری باریک و طویل در شمال خلیج فارس و شمال شرق دشت خوزستان کشیده شده. از دشت های نسبتاً هموار داخلی تا جلگه های سرسبز سواحل دریای خزر و از کوه های البرز تا زاگرس و جلگه های ساحلی خلیج فارس و دریای عمان، شهرها و روستا های زیادی استقرار یافته است. این گنبد خیلی بزرگه و گسترش شمالی تا طول ۳ کیلومتر داره . آتشفشان اوریزابا بلندترین کوه مکزیک و سومین قله بلند آمریکای شمالی است. بلند ترین قله جهان فله اورست ( 8848 متر ) در رشته کوه هیمالیا در فلات تبت که به بام دنیا معروف است .

بي گمان اين منطقه عبرت آموزترين نقطه اي است که انسان در مدينه فعلي مي تواند آن را بنگرد. و این نشان میدهد که چشمان آنها کاملا باز بوده است، درست همانند یک انسان بیدار، این حالت استثنایی شاید برای آن بوده که حیوانات موذی به آنان نزدیک نشوند؛ چراکه از انسان بیدار میترسند، و یا به خاطر اینکه منظره رعبانگیزی پیدا کنند که هیچ انسانی جرئت ننماید به آنها نزدیک شود، و این خود یک سپر حفاظتی برای آنها بوده باشد. مجمع الجزایر ژاپن، فیلیپین و اندونزی را روی نقشه پیدا و مشاهده کنید. رشته کوه هیمالیا با بالا رفتن صفحه اوراسیا(صفحهای تکتونیکی که بیشترِ قاره اروپا و آسیا را دربرمیگیرد) روی صفحه هند(صفحهای زمینساختی اصلی پوسته زمین در نیمکره شرقی) که در زیر آن قرار دارد، شکل گرفته است.

در شمال شبه جزیره هند جلگه پهناور و حاصلخیز سند و گَنگ وجود دارد و نام این جلگه از دو رود به همین نام گرفته شده است. رودهای گنگ پهناور شمال هند از رشته کوه های هیمالیا سرچشمه می گیرند. مسیر صعود عادی به این قله از طریق پناهگاه سیاهسنگا در مسیر علم کوه است. برخی بر این باور هستند که این حفرهها در آن دوران کاربرد آتشدان داشتند و در این قسمت مراسم مذهبی انجام میشد.

آخرین فوران آن در سال ۵۵۰ میلادی اتفاق افتاده است. قله مائوناکیا در هاوایی بلندترین قله کره زمین است. مائونا کیا آتشفشانی در جزیره هاوایی است که ۴۲۰۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و قله آن بلندترین نقطه ایالت آمریکایی هاوایی است. بازالت، آندزیت و تراکیت از جمله سنگ هایی هستند که در نتیجه سرد شدن گدازه ها به صورت های لایه ای یا ورقه ای تشکیل می شوند. کوه اورست، بلندترین کوه جهان است که ۸۸۴۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کلیمانجارو با سه مخروط آتشفشانی کیبو، ماونزی و شیرا، یک کوه آتشفشانی خاموش در پارک ملی کلیمانجارو در تانزانیا و با ۵۸۹۵ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین کوه آفریقاست.

معادن زمرد سبز افغانستان در دره پنجشیر در دل کوهستان های هندوکش در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کابل، در ارتفاع حدود ۴ هزار متری زمین هستند و فقط با پای پیاده می شود به این معادن زمرد پنجشیر افغانستان دست یافت. قرار دارند آسیای سبز را تشکیل می دهند. در فرهنگها آمدهاست: «قاف» نام کوهی است که گرداگرد عالم است و گفتهاند که از زمرد است و پانصد فرسنگ بالا دارد و بیشتر آن در میان آب است و هر صباح چون آفتاب بر آن افتد, شعاع آن سبز نماید و چون منعکس گردد, کبود شود. این کوه در پارک ملی کوهستانی سمین واقع شده و ارتفاع آن به ۴۵۵۰ متر میرسد.

کینابالو کوه مشهوری در جزیره بورنئو در جنوب شرقی آسیاست و به عنوان پارک ملی کینابالو، یک میراث جهانی حفاظت میشود. جایگاه پنجم این فهرست با «ارسیا مانز» ۱۷.۷ کیلومتری اشغال شده که در مریخ قرار دارد. «آسکرئوس مانز» با ۱۸ کیلومتر ارتفاع رتبه سوم را در فهرست بلندترین کوههای منظومه شمسی کسب کرده، این کوه نیز در سیاره مریخ واقع شده است. در این گزارش مروری بر حقایقی در مورد این ابر قله خواهیم داشت. به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه علم، فناوری و دانشبنیان خبرگزاری آنا، قله اورست به عنوان بلندترین کوه دنیا بین نپال و چین و در رشتهکوه هیمالیا واقع شده است.

این قله در رشته کوه البرز و تقریبا بلندترین آتشفشان آسیاست. کوه رینیر یک کوه آتشفشانی عظیم واقع در ۸۷ کیلومتری جنوب شرقی سیاتل در ایالت واشنگتن در ایالات متحده است و ارتفاع آن به ۴۳۹۲ متر میرسد. بلندترین کوه منظومه شمسی با ۲۱ کیلومتر ارتفاع در سیاره مریخ قرار دارد و نام آن «المپیوس مانز» است. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۶ نفر بودهاست. این روستا با دارا بودن مناظر زیبا و دیدنی و قرار گرفتن در مسیر جاده فرعی به شهر نشتارود پیشرفت قابل توجهی داشته .این روستا در دهستان کترا قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۵۰۳ نفر (۹۸خانوار) بودهاست.

این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال۱۳۹۵، جمعیت آن۳۷۷ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۱۰ نفر بودهاست. بوسائول مانز یکی دیگر از کوه های واقع در لو ، قمر مشتری، است که با ارتفاع ۱۷.۸ کیلومتر در جایگاه چهارم قرار دارد. یکی دیگر از جلگه های پهناور آسیا، جلگه بزرگ چین در شرق آسیا است. از دیگر آثارش «کتاب الاوانى من الذهب و الفضه»است. به محض ورود چند نفر راننده که دو نفر آنها به زبان فارسی نیز تسلط داشتند با سرگروه برای انتقال ما به شهر دغوبایزید وارد مذاکره شدند اما به دلیل تسلط آقای نصیری به زبان ترکی ایشان با آنها صحبت نمود و بالاخره با یکی از آنها به توافق رسیده و با یکدستگاه ماشین ون به طرف شهر دغوبایزیت حرکت کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید