انشا درباره کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد – گام به گام

استاد فرهنگ شریف همچنین دارای نشان درجه یک هنری معادل دکترا است که در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی به ایشان اهدا شدهاست.آثار متعدد در برنامه گلها به همراه آواز آقایان بنان، اکبر گلپایگانی، ایرج و… همچنین نقل می کنند که بت نر به طور مرتب نزد بتا ماده می رفته و با او آمیزش می کرده و آن بت بچه هایی که اطرافشان دیده میشوند، فرزندانشان می باشند. امیرحمزه که به تصور بسیاری همان حمزه، عموی پیامبر اسلام است، در افسانه هایی که بین مردم بامیان نقل می شود، برای مسلمان کردن کفار لشکر کشی های زیاد در نقاط مختلف بامیان و اطراف آن داشته و پهلوانی هایی از خود نشان داده است.

همچنین، افسانه هایی از جنگ حضرت علی با صلصال وجود دارد. یک افسانه در شینیه ولی کشتۂ پنجاب در مورد یکی از لشکریان امیر حمزه نقل می شود که آنجا در غاری خواب مانده بوده و پس از چند صد سال بیدار می شود، ولی مردم به دلیل قد و قواره بزرگ و عجیبش، او را می کشند. آنان اندکی به درون شعب رفته و آنگاه بر بالای کوه احد (سمت راست شعب) روان گشتند و در سایه غاری کوچک نشستند. وقتی نزدیک رسید، صلصال همان طور که ایستاده بود، بالای لشکر امیر حمزه ادرار کرد و تمام لشکرش را آب برد.

یک افسانه دیگر می گوید امیر حمزه صاحبقران که چهل متر قد داشت و گرز هزار و پانصد منی حمل می کرد، با لشکر گرانی، که همیشه فاتح بود، به جنگ صلصال آمد. حالا که بت ما را سوزانده اید و ما را از زیارت او محروم کرده اید، باید مجسمه او و زن و بچه هایش را چه خوابیده، چه نشسته و چه ایستاده، در دل این صخرهها نقش کنید تا همیشه پیش نظر ما باشد و ما هر وقت خواستیم بادش کنیم و احترامش را به جای آوریم.» هندی ها بناچار شرط را قبول می کنند و همین مجسمه های صلصال و شاه مامه و بت بچه ها را می سازند.

کلازهای بامیان آنها را پیش صخره ها می برند و می گویند: شما مردم مجسمه سازید. بناچار هیئتی از طرف هندوستان پیش پادشاه و کلان های بامیان می آیند و عذر و زاری می کنند که: «ما اشتباهی مرتکب شده ایم و بسیار پشیمانیم. طبق روایات، نادرشاه بهدنبال الماسی بود که پادشاه مغول در دستارش قرار میداد. کلانشهر جدید عربستان که قرار است در این منطقه ساخته شود، با نام نئوم شهرت داشته و حدود ۲۶ هزار و ۴۹۵ کیلومترمربع وسعت خواهد داشت. مهمترین آنها به نام قلعه دیو معروف بوده كه ویرانههای آن هنوز باقی است.

مآرهای بازالتی به این طریق بوجود میآیند. در آثار مستند هم این دو نام ذکر شده. در این مبحث تصمیم داریم در خصوص دریافت وقت از سفارت اسپانیا برای اخذ انواع ویزا اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم و آدرس سفارت اسپانیا در تهران را ذکر کنیم. دومین کوه مرتفع آفریقا کوه کنیا واقع در کشور کنیا و در 70 مایلی ازشمال نایروبی و 10 مایلی جنوب خط استوا قرار دارد. لشگرک روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. آنها را با گرانبهاترین جواهرات از قبیل طلا و یاقوت و زمرد می آراسته اند.

شرح جنگ آن حضرت با صلصال در کتابی به نام «خاوران نامه» به تفصیل بیان شده است. بر پایه همین افسانه شاعران زیادی با این دو نام مضمون سازی کرده اند. افسانه دیگر حاکی است که فقط کسی که این بت ها را تراشیده به اندازه این بت ها بزرگ بوده. آنها بت ها را به اندازه قد خودشان ساخته اند. خبرگزاری تسنیم: حسن امینی زاده کوهدشت اظهار داشت: زلزله امشب در شهرستان کوهدشت تا کنون ۱۴ مصدوم بر جای گذاشت که به بیمارستان امام خمینی (ره) اعزام شدند. در زادگاهش کوهدشت بر علیه رژیم ستم شاهی سخنرانی های تندی ایراد نموده و ضمن حضور در راهپیمایی های مردمی خود شخصا هدایت مردم را در دعوت به تظاهرات بر علیه رژیم ستم شاهی به عهده داشتند .

او وقتی بزرگ می شود سعی می کند برای جبران ستم های پدرش به مردم خدمت کند. طبق این باور مردم آن زمان به اندازه همین بت ها بزرگ بوده اند. می گویند، مراحل کندن بتها به این قسم بوده که از بالا شروع کرده به طرف پایین آمده اند، چون آن زمان امکانات چوب بست به آن اندازه وجود نداشته که از پایین کار را شروع کنند. بطری را در میان جعبه قرار دهید و دایره ای را بزرگ تر از اندازه ی ته شیشه بر روی جعبه رسم کنید . ارتفاع بلندکوه و قرار داشتن آن در عرض شمالی 35 درجه موجب شده تا کی2 دارای آب و هوایی متمایز از سایر کوههای قراقروم باشد از این رو قله ای است از سنگ پوشیده از یخ و برف با 6 یال مخوف.

این پدیده مبین آن است که امتداد شرقی- غربی البرز یک امتداد قدیمی بوده مربوط به دوران پرکامبرین است که چین خوردگی های بعدی را تحت تأثیر خود قرار داده است. جواب: جلگه بزرگ چین است که از آبرفت رود «یانگ تسه کیانگ » پدید آمده است. یک دسست بت بزرگ از چوب بوده و حرکت می کرده وقتی راهب بزرگ می آمده، مستخدمان دست چوبی صلصال را با ریسمان بالا می کشیده اند. با این کار به نظر می رسیده که بت به احترام راهب دستش را بالا آورده است. بلندیهای زاگرس حوضه آبخیز رودخانههای زایندهرود، کارون و کرخه و دز را تشکیل میدهد و با توجه به حجم بارش و پایین بودن سطح تبخیر و موقعیت نسبتاً مناسب سازندهای زمینشناختی بخش اعظم آبهای زمینی و زیرزمینی کشور به میزان ۴۵ تا ۵۰ درصد را تأمین میکند.

عکس آخری توجه منو جلب کرد. ملاحظه می کنید که این تعاریف هم افسانه ای است و مطابقت با واقعیت ندارد، چون بتها مجوف نبودند که داخل آن بتوان گشت و گذار کرد. این محاسبات، محققان را در ادامه کاوشها مصمم تر کرد… 4- گاهی در دنیا نعمت هست،امّا انسان به دلایلی نمی تواند از آن کامیاب شود، اما در بهشت هم نعمت هست و هم کامیابی. رسم ما این است که وقتی مرد بزرگی از ما بمیرد، او را مومیایی می کنیم وی در تابوتی از شمشاد می گذاریم و در بلنداجی(سموچ) نگهداری می کنیم، تا برای نسل اندر نسل ما یادگار و زیارت باشد.

شما با سوزاندن او به آیین ما بی احترامی کرده اید! درفارس وبابل ازآنجایکه عصاره سوما کمتر دردسترس بود، زردشتیان عیلام این مراسم را با (برسم) یا شاخه های اناروشیره آن اجرا مینمودند که (Barsam) ازکلمه اوستایی برسمن baresman ریشه یافته . از فلات تبت با ارتفاع متوسط بیش از ۴۵۰۰ متر (۱۴،۸۰۰ فوت) و احاطه شده توسط رشته کوه های با ابهت که دو قله بلند دنیا ، کوه اورست و K2 را در خود جای داده اند ، به عنوان “بام جهان” یاد می شود.

با گمرک هم صحبت شده است که گمرک اختصاصی برای واردات این صنعت داشته باشیم و مجوزهای آن با کمک حجت الاسلام جوادی اخذ شده است. که تشکیل نهادهای حکومتی توسط این اقوام آریایی نژاد بسیار با اهمّیت است . بیایید این تفکر کلیشه ای و ظاهر بینی را به اعماق دره ی مغز خود انداخته و با عینک هزار رنگ متفاوت بینی به آن بنگریم. در اکثر آثار مکتوب از این دو مجسمه به این دو نام یاد شده است. این پادشاه پسری داشته به نام بودا که از ظلم پدرش نا خوشنود بوده است.

افسانه ی دیگر می گوید پادشاه ظالمی بوده که در پایین دره بامیان (حوالی فادمستی) زندگی می کرده. طبق افسانه دیگر، در زمان های قدیم در بامیان پر آب بوده. بر اساس همین افسانه و اشتهاری که در متون مستند و اشعار شاعران دارد، بعضی ها معتقدند که این پیکرها، اصلا تندیس بودا نیستند و تصور این که آنها تندیس های بودا هستند یک خبط و خطای فاحش تاریخی است. بر اساس این افسانه این مجسمه ها نه برای پرستش بلکه برای بزرگداشت اشخاص بزرگواری ساخته شده اند که نزد مردم ارج و قرب داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید