امروزه آنها بهعنوان راهنما فعالیت دارند

مدتها گذشت مردك با وعده هايش بين مردم مشهور شده بود و هر كس او را مي ديد ياد وعده هاي دروغينش مي افتاد و از او روي بر مي گرداند. کاتلا دیگر آتشفان ایسلند، اگرچه کمتر از همسایه خود مشهور است، اما دانشمندان معتقدند که آتشفشان کتلاامکان دارد هر روز فوران کند. اگرچه هیمالیا مرتفعترین رشته کوه دنیا است نکته جالب توجه این است که لقب جوانترین کوهها را هم به خود اختصاص داده و فعالیتهای کوهزایی در آن همچنان برقرار است. این منطقه زیبا به دلیل عبور رودخانه سیمره بسیار خوش آب وهواست و زیبایی این تنگه و اطراف آن بسیار جالب توجه است و هر علاقمندی را به سوی خود میکشاند.

مردك گفت : من سالهاست كه اين كار را مي كنم و هر دو كوهي كه به هم چسبيده اند كار بازوان من است ! هر روز صبح از خانه بيرون مي رفت و شب بر مي گشت واين شده بود كار هر روز او . از خانه زد بيرون . مردم ناراحت و عصبي به خانه هايشان برگشتند . دیدار از شهر زیبای کاشان و جاذبه های گردشگری ، از جمله دیدار از شهر زیر زمینی(نوش آباد) ، باغ فین ، خانه طباطبایی ها ، خانه بروجردی ها ، بازار سر پوشیده ، مشهد اردهال ، مقبره سهراب سپهری ، کویر مرنجاب با غذای دلچسب و مسابقه پرش سه گام و شنا!

از سه دهانه آتشفشانی این کوه همواره بخار گوگرد خارج میشود. مخروط آتشفشانی سبلان از نوع چینه ای است که گدازه های آن سطحی معادل 1200 کیلومتر مربع را اشغال کرده اند . انباشت مواد گداخته هسته زمین که شامل گاز، مایع و جامد هستند در یک منطقه سبب ایجاد کوه آتشفشانی میشود. زیرساختهای عمده در این روستا شامل جاده آسفالته، آب لوله کشی، برق، تلفن و مدرسه ابتدایی و مسجد است که در حدود ده سال میباشد که کارخانهٔ چای طلای سبز بالابند ساخته شدهاست که این سبب حل بسیاری از مشکلات مردم گشته .

نواحی خشک آسیا شامل چه مناطقی است؟ با این کار آب چشمه دوباره به زمین های آن ها راه پیدا کرد و کم کم چشمه بالا کوه خشک شد. نه كوهها به هم چسبيده بودند و نه از مرد خبري بود ! مرد به طرف كوهها رفت . پس از کاوشهای انجامشده در این غار، آثاری یافت شد که قدمت آنها به دوران پارینهسنگی باز میگردد. این اثر باستانی که با تراشیده شدن کوه، از دل کوههای این منطقه بیرون آمده، قدمت بسیار زیادی دارد. میدانی که شهرتی جهانی دارد و قدمتش به صفویه میرسد.

کوه به کوه نمی رسد اما آدم به آدم می رسد. این ضرب المثل را معمولا زمانی به کار می بریم که فردی در مقابل ما عملی را با بی انصافی و ناجوانمردی انجام می دهد، اتفاقا زمانی می رسد که فردی که در حقش این رفتار ناروا انجام شده، می تواند در مقام جبران و یا تلافی آن رفتار با طرف مقابل بر بیاید. آن دو كوه فاصله كمي از هم داشتند ولي چسباندن آنها به يكديگر ، آ ن هم با زور بازو كار آساني نبود ! هدف مرد از اين كار را هيچكس نمي دانست و فقط مي گفتند كه او براي خوش گذراني مردم را فريب مي دهد وخود از اين كارش خوشحال مي شود !

اين كار براي من مانند آب خوردن مي ماند. مردك مدتي از چشم مردم دور ماند و به شهر رفت. پيرمرد كمي منتظر ماند و بعد خسته شد و ديد كه كوهها هيچ تكاني نخورده اند ! نشست و منتظر چسبيدن كوهها به همديگر شد خورشيد كم كم غروب مي كرد. مرد نزديك يكي از كوهها شد و از پشت به كوه با دستهايش فشار داد . این دو کوه هرگز به هم نمی رسند. مسیرهای صعود «میرجاوه» و «تمین» در شمال کوه از روستاهای ترشاب از سمت شرق، و تلخ آب از سمت جنوب میگذرد. همچنین آناتولی بوکرایف در نقد این کتاب، کتابی دیگر به نام صعود نوشت.

به سايه درختي خود را رساند و به فكر فرو رفت . از میانه آن دو کوه چشمه ای روان بود که به هر دو آبادی می رفت و زمین های آن ها را سیراب می کرد. مرد هر روز وعده ي ديگري مي داد و مردم را فريب مي داد . ماه جوزا، چندین روز را دارد که در آنها نامدارترین هنرمندان، نویسندهگان و مورخان ما وفات یافتهاند. بعد از چندین ساعت که دختربچه در اتاق عمل بود متاسفانه به دلیل خونریزی شدید جانش را از دست میدهد و او میداند که اگر همان موقع پیاده شده بود و به کمک میرفت شاید الان زنده بود.

تنها بنای مهم آجری به دست آمده از ایشان در طبراق قلعه است که آن را به تقلید بنا های بابل از آجر خشن ساخته اند. تنگ شیرز یکی از چشماندازهای بسیار زیبای شمال غرب کوهدشت است که با گذر از این شهرستان نباید آن را فراموش کرد چراکه دره آن با طبیعت زیبا و چشمه روح بخشش یکی از بکرترین مقاصد گردشگری ایران به شمار میآید. روح المعانی، مج ۹، ج ۱۵، ص ۳۱۶. به بیمارستان میرسد و سمته اتاقش میرود در حال عوض کردنه لباس هایش است که او را صدا میزنند. سریع به اتاقی که نشانش میدهند میرسد که به همسرش را کنار تخت بیمارستان میبیند که گریه میکند.

وقتی به ایستگاه پرستاری میرسد به او میگویند یه دختربچه تصادف کرده است هرچه سریع تر باید خودتان را به او بسپارید. كوه نوردان خارجي، هم در دورهی قبلي و هم در اين دوره، از انجمن به عنوان يك “پا” ی جشنواره ياد كرده و میكنند. بدین منظور بود که استراتژی ما در آن شرایط ایجاب می کرد که قبل از سقوط کابل- پس از خروج نیروهای شوروی- قوماندان ها دور هم جمع شوند، یک استراتژی واحدی اتخاذ کرده و برای سقوط رژیم “نجیب”، عملیات های هماهنگ، برای گسترش جنگ ها در اطراف شهر های بزرگ، انجام شود. ثالثاً، سیاست دولت در این ساحه می تواند یک چهارچوب نهادی را برای افزایش انگیزه ها، از بین بردن موانع در راه تحرک منابع، بسیج منابع و افزایش مشارکت در تصمیم گیریها که در برگشت می تواند به توانایی و کفایت اقتصاد را بهبود بخشند، به وجود آورد.

جلگه پهناور شرق آسیا چه نام دارد و از آبرفت کدام رودها به وجود آمده است؟ به دو كوه بلند كه سر به فلك كشيده بودند نگاهي انداخت و گفت : عجب عظمتي ! ولي مرد با حالت تمسخر گفت وقتي خواستم برايتان تكه اي از آسمان جدا كنم ، ليز خوردم و به پايين افتادم و فقط توانستم يك تكه براي خودم بياورم كه آن را نيز گم كردم !

مرد از اينكه توانسته بود اهالي روستا را برآن باور كند كه به آسمان رفته است خوشحال بود. در همين لحظه مرد پيري كه دست و پايش مي لرزيد نزديكش شد و به درخت تكيه داد . او از اين كارش لذت مي برد و در دلش به سادگي مردم مي خنديد ! تا اينكه بالاخره مردم تصميم گرفتند كه ديگر به حرفهاي او گوش ندهند . ببينم تا حالا چند كوه را به هم چسبانده اي؟ پيرمرد ادامه داد : تو روزي من را فريب دادي و حالا من تو را پيدا كردم.

برای آشنایی هر چه بیشتر شما با کوهدشت گفتگویی با شهردار کوهدشت انجام داده ایم که در ادامه شما را به خواندن این گزارش دعوت میکنیم. این ماجرا ادامه داشت تا اینکه ارباب ده «بالا کوه» تصمیم می گیرد، برای به دست آوردن زمین های ده پایین و البته سلطه به مردم آن، راه چشمه را به پایین کوه ببندد. مردك فكري به سرش زد. مردك انگار آن پير را جايي ديده بود ! مسئولین محلی بامیان میگویند که این ساحات ظرفیت آن را دارد که در سالهای آینده به یکی از ساحات توریستی افغانستان تبدیل شود. ایمیل به دست آقای فامیل میرسه ، اسم رو سالهای خیلی دور شنیده ، اون موقع که پسربچه کوچیکی بوده ، اون موقع که عمه اش در امریکا در آستانه جدایی از همسرش بوده ، بعد از طلاق عمه، مژده دختر بزرگتر پیش مادرش می مونه و مریم دختر کوچیکتر با پدرش به انگلیس میره .

دیدگاهتان را بنویسید