البته اجاق در خانه جایگاه مشخصی داشت

با گسترش اسلام در آسیای مرکزی، داستانها و افسانههای فراوانی در ارتباط با پیدایش این کوه شایع شد چنانکه گفتهاند حضرت سلیمان در این کوه اقامت داشته یا بنابر روایت دیگر، عارف مشهوری به نام سلیمان (قرن 14 میلادی) در دامنه این کوه تدفین شده است. سلیمان تائو نزد قرقیزها بسیار مقدس شمرده میشود چنانکه بیماران و حاجتمدان بسیاری برای رفع گرفتاری و اجابت حاجات خود بهاین کوه میروند و برکت و سعادت در خانواده خود را طلب میکنند و بهنیروی خارقالعاده آن باور دارند. کوه های بابا در اکثراوقات سال، پوشیده از برف بوده و برای اسکی بازان نیز اهمیت زیادی دارد.

و چرا برای مسلمانان اهمیت دارد؟ «سرپانتین» از جمله سنگهایی است که بدلیل ضربه پذیر بودن و جنس نرم آن، هم برای ساخت اجسام تزئینی و هم برای ساخت ظروف سنگی از آن استفاده می شود و چون در برابر آتش مقاوم است، بدلیل طبخ ملایم، غذا را لذتبخش می نماید. ایضاً از این روایت به دست میآید که جدای از مزار حمزه، جای دیگری هم قبور شهدا بوده است که بعد از مزار حمزه، مورد زیارت قرار میگرفته است. معروفترین افسانه در مورد این گنبد میگوید که در جاشک دیوی زندگی میکرده که مراقب این گنبدهای نمکی بوده تا کسی به آنها صدمه نزد.

در بعضی نواحی کوه سلیمان نهرهایی دایر شده است که در آنها چرخهای آبی قدیمی مربوط بهسده میانی کار میکند. این کوهستان بسیار قدیمی در جنوب کوه آلپ و قله ایتالیا قرار گرفته است. کوه بهستان یا بیستون به معنی جایگاه خدایان این کوه باستانی و مقدس در طول ۵ کیلومتر و عرض ۳ کیلومتر در شرق استان کرمانشاه و بر سر راه ابریشم قرار دارد و یکی از معتبرترین آثار باستانی جهان میباشد . در آثار جغرافیدانان عرب سده های میانی مثل ابن حَوقل، اصطخری و یاقوت هم این کوه بَهِستون، بِهِستون (ستونهای خوب) و بهیستان آمده است.با گذشت زمان دگرگونی نام این واژه بدین گونه است: بَغستانَ – بگستانَ – بهستون – بهستان – بیستون.

ولایت ننگرهار به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، آثار تاریخی و مناظر طبیعی دارای موقعیت استراتژیک است. ننگرهار از شمال با ولایتهای کنر و لغمان، از شرق و جنوب با کشور پاکستان، از جنوب غرب با ولایت پکتیا و از غرب با ولایتهای کابل و لوگر مرز مشترک دارد. نفر چهارم «کوفاستس» نام دارد که یکی دیگر از ساتراپهای مهم ایران بوده است. مسجد کوه سلیمان مانند دیگر مکانهای دینی در سال 1963 بهدست حکومت شوروی تخریب شد اما بر اساس تصاویر اولیه این مجموعه تاریخی، مسجد آن در سال 1991 بازسازی گردید.

در منابع تاریخی شهر اوش در شمار شهرهایی یاد شده است که در اواخر هزاره دوم و ابتدای هزاره یکم پیش از میلاد از فرهنگ غنی برخوردار بوده چه بسا این منطقه نیز مانند دیگر مکانهای فرغانه، در پرورش اسب پرآوازه بوده است. همچنین روایت میشود که در اواخر قرن 15 و اوایل قرن 16 میلادی، نتیجه تیمورلنگ و حاکم این سرزمین بنام «محمد ظهیرالدین بابر» (1530-1483) در این کوه حجره و سپس مسجدی ساخت و نیز جای پا خود را در آنجا باقی گذاشت. با وجود اینکه انتظار می رود بادهای نسبتا ملایم تری (40-50km/h) در روز صعود به قله حاکم شود اما در زمان فرود کوه نوردان شدت آن دوباره افزایش خواهد یافت.

تا انتهای فصل کوهنوردی سال ۲۰۰۷، ۳٬۶۷۹ صعود به قله از سوی ۲٬۴۳۶ نفر انجام گرفت. من نگران کرفرید و تیمش نیستم آنها سالم به بارگاه اصلی بازخواهند گشت. مهمترین آنها پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک، ترکمن، پشهای، نورستانی، ایماق، بلوچ، قرقیز، گوجر و پامیری می باشند. برای بازگشت سالم آنها دعا می کنیم. در آن ایام کوه سلیمان راهنمایی برای سیاحان خارجی بود که این کوه را مقدس میدانستند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، ولایت ننگرهار با یک سلسله کوههایی در شمال مانند کوه هندوکش که از کوتل پردم آغاز شده و به دشت گمبیرى منتهى مىشود، احاطه شده است.

این ولایت را میتوان جزو اقلیم مدیترانهای دانست، زیرا سطح بارش باران در فصل زمستان در ننگرهار بسیار زیاد است و در بعضی از گزارشها تا ۳۹۰ میلیلیتر نیز اشاره شده است. ولایت ننگرهار در ۱۵۰ کیلومتری شرق کابل و در نزدیکی گردنهی خیبر قرار گرفته و دارای مساحتی به اندازه حدود ۸ هزار کیلومتر مربع است. پایتخت افغانستان کابل است. مصطفی ظاهر ریيس اداره عمومى محیط زیست که با نماينده گان يوناما (دفتر معاونت سياسى ملل متحد) در کابل به باميان سفر نموده، کوه هاى بابا را رسماً در لست ساحۀ حفاظت شدۀ سازمان ملل متحد اعلام نمود.

وی افزود که اين برنامۀ حفظ محیط زیست، از طرف پروگرام محیط زیست ملل متحد (UNEP) پلان و تمويل شده و آنرا سازمان غذايى جهان (WFP) در بدل کار در مقابل غذا تطبيق ميکند. زکریا احمدی مسوول پروگرام محیط زیست ملل متحد در بامیان ميگويد که قبلاً کارهای مقدماتی این ساحۀ حفاظت شده با ساخت مهمانخانه های محلی و اعمار پیاده روها به طول حدود ٤٠ کیلومتر، با بودجۀ ٨٠ هزار دالر امريکايى در نظر گرفته شده بود، که کار آن اينک پايان يافته و قابل استفاده مى باشد.

ریيس اداره عمومى محیط زیست علاوه کرد که قرار گرفتن کوه هاى بابا به حيث ساحۀ حفاظت شده، برای حفظ محیط زیست منطقه نیز مفید بوده و از تخریبات و فرسایش خاک آن، جلوگیری میگردد. آریایی ها برای بدست آوردن محصول خوب کشاورزی و افزودن دام های خود به توانایی عناصر فوق معتقد بودند و بر این باور بودند که تابش خورشید و بارش باران آفات و بیماری های دامها و انسانها را دور می کند . این شاخه ضرورت به تحقیقات بیشتر دارد. این اثر حدود 200 متر طول و 36 متر عرض دارد. در اثر جنگ و ناآرامی در چهار دهه اخیر آمارگیری نفوس به ش کل معیاری آن صورت نگرفته است، بناء در تعداد دقیق نفوس افغانستان اختلاف فاحش وجود دارد.

سلسله کوه های بابا که بلندترین قُلۀ آن به نام شاه فولادی ياد ميشود، ٥١٤٧ متر از سطح بحر ارتفاع دارد و در جنوب مرکز بامیان واقع است. شهر اوش در ارتفاع 870 تا 1100 متری از سطح دریا، بر کران رود «آقبورا» که از دامنههای کوه «آلای» سرچشمه میگیرد، واقع شده است. بازار اصلی شهر بر کران رود آقبورا قرار گرفته که نمونه بارز از معماری بازار سرپوشیده شرقی بهشمار میرود.

این بازار قطع نظر از قدمت طولانی خود و علیرغم تغییر و تعریض آن همچنان استوار بر جای خود باقی است. همچنان پرنده گان از قبيل بازشکارى و کبک نيز زيست دارند. عدهای به عنوان تفریح آخر هفتهی خود کوهنوردی را انتخاب کردهاند و عدهای دیگر علاقه دارند تمام قلل مختلف را فتج کنند و با سختیهای مسیر روبهرو شوند. بزرگی بی مثال که دنیا به خود ندیده نابغه ای بالغ ،حافظ،ادیب،عالم،فیلسوف نویسنده محمد بن جریر طبری (زادهٔ ۲۲۴ در آمل یا طبرستان – درگذشتهٔ ۳۱۰ هجری قمری در بغداد) مورخ، اولین مفسر قرآن و مؤلف کتاب بزرگ تاریخ طبری است.جریر طبری معروف به امام المفسرین و امام شیخ المفسرین معروف به جریر کبیر است که آوازه او به پدر تاریخ جهان مشهور است.محمد بن جریر طبری در سال ۲۲۴ ه.

اکنون، یک مطالعه 10 ساله اپیدمیولوژیکی رابطه ای را بین مصرف نوشابه های غیر الکلی رژیمی و بیماری قلبی عروقی یافته است. به هر حال بدون توجه به اهداف بدن سازی تان، شما نیازمند دسترسی به برخی غذاهای پایه ای عضله ساز هستید. کشور ما دارای ۲۴ ولایت است که هر ولایت دارای یک مرکز و چندین ولسوالی می باشد. برای بررسی آخرین تحولات امنیتی «ننگرهار»، ابتدا با موقعیت جغرافیایی و تاریخی این ولایت آشنا میشویم. حزب تشبثات نیم بند، اقدامات پس پرده و اظهارات مقطعی و سود جویانه رهبران دولتی را برای افکارعامه گمراه کننده و برای آینده مردم و کشور خطرناک می داند.

دیدگاهتان را بنویسید