اصحاب کهف – ویکی شیعه

کار در معادن افغانستان در شرایط بسیار سخت انجام می شود و دستمزد معدنچیانی که روزانه به دور از خانه و کاشانه ی شان 18 ساعت در ناامن ترین شرایط دل کوه ها نبش می زنند و با خرید خطر مرگ به جان شان، صخره ها را انفجار می دهند و از امراض مزمن تنفسی و گرده رنج می برند، هفته ای تقریبا 3500 افغانی است. قابل به ذکر است که شماره ثبت شده آن در قهرست آثار طبیعی ملی ۱۲/۱۹۴۹۶ میباشد که سند مالکیت آن نیز در ارتفاع ۳۶۰۰ متری به وسعت ۶۲۰۰ هکتار به نام سازمان حفاظت از محیط زیست صادر شده، قرار گرفته است.

و اگر چنین دعا و آرزویى در کار نبوده باشد، از جمله الطاف خاص الهى به جوان مردان کهف این است که ایشان در دولت حقه قائم آل محمد، علیه السلام، برانگیخته مى شوند و در رکاب حضرت ا ش خواهند بود. تاریخچه ای از زندگی این پزشک نامی ایران زمین از نظرتان می گذرد : دکتر عبدالله خان احمدیه که سزاست به پاس دانش، پژوهش و منش فرزانه اش حکیم احمدیه نامیده شود، به سال ۱۲۶۵ شمسی در شهر آمل متولد شد. یک غرش از اثر انفجار در معدن کوه های هندوکش به صدا در آمد.

جواب: در دامنه های شمال غربی برف و باران فراوانی می بارد اما هر چه به سمت جنوب زاگرس پیش می رویم از میزان برف و باران کاسته می شود. در ۱۹۷۳ ارزیابی جدیدی در مورد معدن بزرگ “ارگونیت“ در حاشیه جنوب غربی کشور و معادن مهم باریت در شمال هرات مورد اکتشاف قرار گرفت. تفتان از شناخته شدهترین کوههای آتشفشانی است که تا شمال امتداد پیدا کرده است و در حقیقت نیز به کوه سلطان در پاکستان معروف میباشد. بر اساس گزارش بانک جهانی، مجموع ارزش این سنگ ها حدود سه میلیون دلار آمریکایی در سال تخمین شده که از آن جمله دو میلیون آن سهم زمرد پنجشیر و بقیه سهم لاجورد بدخشان و سنگهای قیمتی نورستان و جکدلگ می شود.

رود علیشنگ والینگار: از قسمت جنوب شرق هندوکش سرچشمه گرفته و به طرف جنوب به حرکت خود ادامه می دهد و نورستان را آبیار می کند. درۀ هزاره از درههای فرعی از شمال به جنوب و از جنوب به شمال تشکیل شده است. ديگر سلسلهء سليمان كه در امتداد رود سند بجهت جنوب ممتد ميشود و به بلوچستان و سواحل اقيانوس هند میانجامد و راههای اصلی سرزمینهای مجاور نجد پامير يعنی افغانستان و پنجاب و تركستان و كاشغر و ايران همه از ميان همين سلسله كوههاست. اینان در دامنۀ کوهی که چشمۀ خروشانی از آن جاری است، بهنام طایفۀ قوبی که خودشان را جزئی از طایفۀ باباعلی میدانند، زندگی میکنند.

ج: من در مرحله ی جنگ های حساس و استراتژیک بودم، شوروی ها رفته بودند، نجیب آخرین تلاش هایش را می کرد تا سر پا بایستد، حکمتیار توسط جنرال تنی کودتا کرده شکست خورده بود، و باز در صدد کودتا بود، مجددی می گفت: «دو روز دیگر نجیب سقوط می کند»، من گفتم: «دو سال دیگر نجیب سقوط خواهد کرد.» چرا که کارها خام بود، رهبران آمادگی نداشتند. س: آیا بهتر نبود، در زمان خروج نیروهای شوروی، ازقبل، رهبران تنظیم ها، برنامه هایی برای تصرف کابل، نیروهای ضربتی برای امنیت و دیگر شهر ها، کادر های مجرب اداری، تکنوکرات های موجود و غیره را، آماده و یا تربیت می کردند، تا هم از هرج و مرج و هم از چور و چپاول جلوگیری می شد؟

«برهان امین» 56 ساله شریک جاوید که سال ها معدن کاوی نیروی کاری او را تحلیل برد بود، اکنون به عوض مصروف شدن به کار شاقهٌ سنگ کاوی، برای همکاران خود که از خاک پوشیده بودند، برنج، نان، گوشت و چای آماده می کرد. اما ائتلاف شمالی که او فرماندهی میکرد نقشی حیاتی را در حملات تحت رهبری آمریکا علیه طالبان که منجر به سقوط سریع حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ شد، ایفا کرد. تعدادی از طالبان به کوه ها فرار کردند و پناه بردند. من در دوران جهاد، زنان زیادی را دیدم که در شرایط سخت، زیر بمباران های دشمن به ما نان می پختند، جان فشانی می کردند.

وی تاکید کرد که برخی از نیروهای طالبان توانستند به کوه های اطراف دره پنجشیر برسند. در دره پنجشیر تا اکنون 172 معدن سنگ زمرد، دومین سنگ گرانبها پس از الماس وجود دارد که برای اولین بار در سال 1970 توسط یک زمین شناسی روس کشف شدند. وی در فیلم هایی که جنگجویان طالبان در این ولایت نشان می دهند به کمبود ساکنان محلی اشاره کرد. س: چطور شد، پس از عقب نشینی از کابل، تصمیم به مقاومت بر ضد طالبان را گرفتید؟

وی از سالها پیش نسبت به برخی سیاستهای هسته ای انتقاد داشت و جمله مشهور او پس از معاهده پاریس (هیچ آدم عاقلی در غلطان را با آب نبات عوض نمیکند) در خاطره ها مانده است.دکترعلی لاریجانی پس از رای استثنایی مردم شریف قم با نظر اکثریت مطلق نمایندگان مجلس هشتم با ۲۳۰ رای بعنوان ریاست مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم انتخاب شد. به گفته این منبع ، گروه بزرگی از نیروهای طالبان بدون هیچ گونه مقاومت قابل توجه وارد پنجشیر شدند.

آمادگی گرفتیم. طالبان تا دالان سنگ به پیش آمده بودند. ما چهاریکار را گرفتیم و به آنها گفتم که بگذارید کار سیاسی بکنیم: «حکومت موقت و سپس انتخابات.» که این از آرزوهای دیرینه ام بود و حق طبیعی مردم. مردم هزاره طبق رسوم پیش از اسلام در اول بهار، با شادی و خوشی تمام، نخستین محصول شیریشان را به سر این مزار میآورند و به صورت نذری صرف میکنند. شکی نیست که ما در شرایط سختی قرار داریم.

ج: وقتی که از کابل عقب نشینی می کردیم، به این فکر بودم که باید مقاومت کنم. بر اساس این گزارش ، درگیری های شدیدی بین غار و دشت اتوک در جریان است. اشتوکلین و طرفداران او ایران را از نظر ساختمانی (تکتونیک) به 7 منطقه مهم تقسیم کرده اند: 1- دشت خوزستان (پلاتفرم عربی) 2- منطقه مرتفع زاگرس 3- منطقه چین خورده زاگرس 4- زون ارومیه – سیرجان 5- زون کُپه داغ 6- زون شرق ایران و مُکران 7- زون البرز به طور کلی، تغییرات زمین شناسی ایران به حوضه های رسوبی و شدت و نوع فازهای تکتونیکی و فعالیت ماگماتیزم آن بستگی دارد.

س: از اجلاس بزرگ قوماندان ها- قوماندان های سراسر کشور- در “شاه سلیم” بفرمایید که به چه منظوری بود؟ وي در پاسخ اين پرسش که اين ضريح را چه کساني به حول مقابر اهل بيت گذارده اند، گفت: اين ضريح طي تشريفاتي از طرف ايرانيان و حمايت شاه قاجار با همکاري و موافقت سلطان عثماني به مدينه حمل گرديد و در محل معروف به قبّه اهل بيت نصب گرديد. او گفت: من اکثراً مریض هستم.

مزاری می گفت: «من باید صدر اعظم شوم و دوستم وزیر دفاع باشد.» از خواسته های انجام نشدنی مزاری یکی حکومت خود گردان در هزاره جات بود. هرکول روی پوست شیری به حالت نیمه خوابیده قرار گرفته و جامی را در دست چپ خود نگه داشته است و پشت سرش، یک کتیبه، درخت زیتون و گرز حک شده است. قدمت کوه آتشفشانی دماوند به دوره ی کواترنر باز می گردد؛ این کوه یک آتشفشان نیمه فعال شناخته می شود چرا که اخیرا فعالیت جدیدی از خود بروز نداده است و تنها خروج بخار و گاز و چشمه های آب گرم و برخی تظاهرات سطحی در این کوه مشاهده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید