استان لرستان – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

در ارتفاع 6000 متری این جبهه در سال 1967 کوهنوردان ارتش شوروی دچار یک تراژدی بزرگ شدند. در ارتش رسول خدا ﷺ از جوان 15 ساله تا پیرمرد سالخورده وجود داشت. آنان برای حفظ ایمان خود و ایمن ماندن از ستم دقیانوس، به سمت غاری حرکت کردند و در آنجا به خواب عمیقی رفتند که حدود سیصد و نه سال طول کشید. کوه سامانی نخستین بار در سال 1933 توسط “ایوگنی آبلاکوف” از مسیری دشوار صعود گردید. لنین نخستین کوه مرتفع 7000 متری اتحاد جماهیر شوروی بود که کشف گردید کوهی که در 60 مایلی جنوب غرب کوه سامانی قرار دارد.

این کوه در سال 1910 توسط اداره جغرافیایی شوروی کشف گردید. با توجه به سابقه فوران این آتشفشان در ۶٬۹۵۰ سال پیش، و عدم فعالیت مواد مذاب در حال حاضر، این آتشفشان، جزو آتشفشانهای نیمهفعال طبقهبندی میشود. همچنین بر روی دیواره جنوبی کوه که بسیار عریض است و در نقاط مختلف ما بین 600 تا800 متر ارتفاع آن متغییر است تاکنون 25 مسیر گشوده شده. کمپ ابتدایی این جبهه در ارتفاع 4700 متر واقع است و سایر کمپها تا 6400 متری برپا می شوند. این رشته کوه دارای قله های متعددی است که ارتفاع 3000 متری دارد.

در نهایت اینکه کوه لنین پر صعودترین 7000 متری جهان می باشد. در سال 1933 یک گروه تحقیقاتی همراه با چندین دانشمند و 29 کوهنورد زبده به رهبری آبلاکف پس از روزها تلاش و تحمل سختی موفق شدندبه قله کمونیسم برسند. از آن سال جبه های مختلف این کوه شاهد تلاش گلچینی از برترین آلپینیست های جهان بود که هر یک موفق به اجرایی صعودی زیبا شدند. چانگابانگ کوه برترین ها بوده و هست .اما جبهه شمالی پر هیبت این کوه اجازه هیچ صعودی را به هیچ کوهنوردی نداد .

برای اولین بار کورژنفسکایا در سال 1953 توسط “آگاروف” و از مسیر شمالی صعود شد. 1- رشته کوه اطراف فدچنکو با قلل معروف سامانی (کمونیسم) 7495 متر و کورژنفسکایا 7105 متر. سومین کوه مرتفع پامیر پس از سامانی و لنین، “کورژنفسکایا” نام دارد. جناح های جنوبی پامیر به منطقه عمومی مرغاب در خاک چین وارد می شوند. دیوار بزرگ چین، بزرگترین ساختهی دست انسان در جهان هم که 5،500 مایل طول دارد در این کشور واقع شده است. ناگهان سکوت دیواره را غرش بهمنی بزرگ می شکند .

پدرش شغل قصابی داشت واو نیز قصابی را از پدرآموخته است این عارف بزرگ متدین به دین حنبل و درطریقت مرید محمد بن عبدالله طبری بوده است. اولین صعود: 1982 اوش از قرقیزستان و دژیرگاتال از تاجیکستان نزدیکترین فرودگاه: تاشکند، ازبکستان و دوشنبه در تاجیکستان کوه لنین را معمولا “کوفمن” نیز می خوانند، این کوه دومین کوه رفیع منطقه پامیر بوده و به شکل با شکوهی در ورای دره “آلی Alay” قرار دارد. محل قرار گیری کوه درست در مرز دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان میباشد به همین خاطر امکان دسترسی به قله از هر دوکشور وجود دارد. کوه صفه نام کوهی است از سلسله جبال زاگرس در منتها الیه جنوب جغرافیایی اصفهان که از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوههای تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرکها و مجتمعهای مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود میگردد کوه صفه از محل چشمه خاچیک که سنگ کوه از خاک جدا گشته و دامنه کوه میباشد آغاز میگردد و در انتها به فضای سنگی مسطحی (صفه) ختم میگردد و کوه نیز از همین روی صفه نامیده شده است با توجه به زمینه تاریخی اصفهان و برخی شواهد عینی احتمال بسیاری میباشد که کوه صفه از زمانهای خیلی دور به عنوان پایگاه و پناهگاه مورد استفاده مردم بوده است و شیوه ساخت و معماری قلعه کوه صفه به سایر قلعههای دوران ساسانی شباهت دارد فضای سبز کوه صفه دارای عرصهای به مساحت ۱۰۰ هکتار فضای سبز میباشد انواعِ گیاهان خودرو و فصلی در صفه میروید.

اما مستند ترین پیمایش پامیر شاید مربوط به “پیر بونووالت” جهانگرد فرانسوی در سال 1886 باشد که از شمال تا جنوب پامیر را طی کرد. اولین صعود این کوه توسط کوهنوردان انگلیسی به سرپرستی “سر کریس بانیگتون ” در سال 1974 انجام شد. همچنین نخستین صعود زمستانی کوه سامانی در سال 1986 توسط کوهنوردان شوروی سابق صورت گرفت. کوهستان اتنا در سیسیلی در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان فعال ترین کوه آتشفشان اروپا شناخته و معرفی شد. هم طناب او در پایان گزارش صعودشان به چانگابانگ در مجله climbing چنین می نویسد: من خود را با این فکر که براندان در یکی از زیبا ترین دره های دنیا آرمیده تسلی دادم و فکر کردم بزودی گلهای بهاری در انتهای دره راه خود را به سمت ابتدای یخچال چانگ بانگ می گشایند.

بعد از صعود قله در هنگام فرود در حالیکه کمتر از یک طول طناب با بخش ایمن تر مسیر فاصله داشتند . آنها که با چتر اقدام به فرود از کوه کرده بودند در این نقطه بر اثر وزش بادی شدید به کوه برخورد کردند. در آنجا نیز رسم و رواج همان است که در کابل بود، با تفاوتهایی اندک. دو روز بعد، گروه دوم (ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی) به قله صعود کردند و در آنجا تعدادی عکس گرفتند و مقداری شکلات به همراه یک صلیب بهجای گذاشتند. او 20 دقیقه تلاش می کند و در نهایت فریاد می زند: – من یه پیچ محکم زدم .

بیاین اینجا ما حالا یه کارگاه مطمئن داریم . کوه نور برعکس دریای نور که مدتهاست در موزه ملی جواهرات ما در میدان فردوسی جا خوش کرده، کلی دست به دست چرخیده است. اشيا مفرغي سرخ دم لري اينك زينت بخش موزه هاي ملي وشخصي دنياست . در روز چهارم تیم دوم به تیم اول رسید و آنها ادامه مسیر تا بخش های انتهایی با یکدیگر طی نمودند. ارتفاعات کوهستانی پامیر بخش عظیمی از خاک تاجیکستان را فرا گرفته است.

کوه سامانی بلندترین قله پامیر به شمار می رود و در حدود 60 مایلی جنوب غرب کوه لنین واقع است. از آنجاییکه توسعه یک روند است؛ خصلتاً دانش سرشت اصلی و مشخصه توسعه گردیده و طرح توسعه در زمان و کشور خاصی به میان می آید. در کتاب شاهنامه اثر فردوسی از مردی به نام فرهاد سخن به میان می آید که عاشق زنی به نام شیرین می شود، بر اساس آن افسانه خسروپرویز به فرهاد دستور می دهد که دور کوه بیستون را برش بزند تا به آب برسد و اگر موفق شد می تواند با شیرین ازدواج کند.

این رشته کوه واقع در کشور تاجیکستان، در شمال شرقی افغانستان و جنوب غربی ایالت سینکیانگ چین می باشد. از وظایف مهم صبا ،شکوفا کردن گل ها درهنگام حرکت و وزش است .عطرافشان و مشکین بودن صبا نیز معلول همین عمل است .صبا ،همین طور که اجازه ی لمس کردن و نوازش زلف یار را دارد و گره از زلف پر چین معشوق می گشاید ، اجازه دارد تا برگ های درهم و پیچیده ی گل ها را نیز باز کند .

دیدگاهتان را بنویسید