از اختراعات ابوسعید احمد­بن­عبدالجلیل سجزی(سده چهارم)

دلیل سقوط شهاب سنگ ها این است که برخی از این شهاب سنگ ها اندازه مناسبی برای عبور از جو دارند و به زمین می افتند و اگر این شهاب سنگ ها خیلی کوچک باشند در جو متلاشی می شوند. شهاب سنگ ها با یک سقوط آتشین از میان جو زمین رد شده و مقدار بسیار زیادی از جرمشان را در اثر این فرآیند از دست می دهند. کره­سماوی:کره­سماوی یا کره آسمان در واقع ابزاری فلزی بوده که صورت­های­فلکی و ستاره را بر پایه­ای نصب می­کردند. به گزارش ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، محققان مرکز پیشرانه جت ناسا و دانشگاه نیو مکزیکو سیارهای فراخورشیدی به نام “TOI-۱۲۳۱ b” کشف کردهاند که به دور یک ستاره کوتوله M یا ستاره کوتوله قرمز میچرخد.

یکی از Honeybee شرکت رباتیک استارتاپهایی است که ناسا برای توسعهی ایده های نوآورانه روی آنها تکیه کرده ما با ناسا شراکت خصوصی خیلی مستحکمی داریم تا دو بار در سال سطح نشینهایی را به فضا ارسال کنیم اما محموله هایی مانند کاوشگر تجهیزات و انسان را با آنها خواهیم فرستاد و این امر همین حالا در حال رخ دادن است دوران خیلی هیجان انگیزی است. سنگی: این نوع از شهاب سنگ ها از مواد معدنی سیلیکونی و اکسیژن غنی تشکیل شده است و مقادیر بسیار کمی از آهن، منیزیم و عناصر در در آنها وجود دارد.

سن ما قبل پیدایش: فاصله زمانی بین تشکیل عناصر شیمیایی در ستاره ها تا به کار رفتن این عناصر در شهاب واره ها را می گویند. سن پیدایش: مدت زمانی که از تغییر دمای شهاب سنگ میگذرد. دلیل این امر این است که هنگامی که شهاب واره ها با سرعتی معادل 10 تا 75 کیلومتر بر ثانیه وارد جو زمین می شوند، بر اثر اصطکاک با اتم های جو، به شدت داغ شده و دمای آنها به بیش از 2000 درجه سانتیگراد می رسد. همچنین اگر آنها خیلی بزرگ باشند قبل از رسیدن به زمین منفجر می شوند. 2- این اولین تصویری است که تاکنون از سطح یک سیاره دورتر از ماه از زمین گرفته شده، این عکس توسط مریخ نورد تحقیقاتی اسپیریت (Spirit) و یک ساعت قبل از طلوع آفتاب در 63مین روز مریخی ماموریتش تهیه شد.

بزرگترین سیاه چالهای که تاکنون انسان موفق به تخمین دقیق ابعاد آن شده در فاصله ۲۵۰ میلیون سال نوری از زمین ما و در دل کهکشان NGC1277 که در صورت فلکی برساووش قرار دارد، واقع شده و یک غول کیهانی تمام عیار است. در فاصله ی ۴۰ سال نوری از زمین ، سیارهای به نام ۵۵ cancrin وجود دارد که به دور ستارهای خورشید مانند میچرخد.سرعت گردش این سیاره چنان بالاست که هر سال آن ۱۸ ساعت طول میکشد .

در داخل شهاب سنگ حبابهای کوچکی از هوا وجود دارند، هوای مریخ با هوای کره زمین بسیار متفاوت است، بنابراین اگر سنگی از سیارهمریخ بیاید با بررسی حبابهای هوای داخل آن میتوانم فهمید که از کجا آمده است. هر ساله حدود 100 شهاب سنگ به زمین می افتد ولی بیشتر آنها بسیار ریز هستند. این شهاب سنک ها به قدری کوچک هستند که مقاومت هوا می تواند سرعت آنها را کم کند و کم شدن سرعت این شهاب سنگ ها باعث می شود که در اثر اصطکاک با جو نسوزند و به آرامی به زمین بیفتند. سنگهای فضایی که از آسمان به زمین میافتند را شهاب سنگ میگویند، این شهاب سنگها هنگام سقوط به سمت زمین سرعت زیادی میگیرند و حرکت با این سرعت آنها را بسیار داغ کرده و مانند گوی آتشین میشوند، بههمیندلیل به آنها تیر شهاب نیز گفته میشود.

به نظر می رسد، هرچه اندازه ی شهاب سنگ بزرگتر باشد، گودال ایجاد شده نیز عمیق تر خواهد بود. و هرچه سرعت شهاب سنگ بیشتر باشد، قطر گودال ایجاد شده بزرگتر خواهد بود. هر چه شهاب سنگ با سرعت بیشتری به زمین برخورد کند، قطر دهانه ی گودال ایجاد شده بزرگتر خواهد بود. به دلیل ذوب سطح خارجی، آثار بسیار باریکی (به اندازه قطر موی انسان) از جریان یافتگی در سطح شهابسنگها دیده میشود. تحقیقات اخیر نشان می دهد کره زمین بسیار زودتر از آن چه تصور می شد به دنیا آمده است. اما با وجود سبکها و ژانرهای مختلف، تعدد فیلمهایی که در سال 2021 تولید شد هم بسیار زیاد بودند.

در بین مدار مریخ و مشتری انبوهی ازاین سنگ ها سرگردان وجود دارد. مدار و چرخش سیاره مشتری چه قدر است؟ یکی از آنها تأیید می کند که آنها چیزی جز بقایای سیاره ای نیستند که توسط جاذبه عظیم مشتری متلاشی شده است ، دیگری اشاره دارد که سیارک ها می توانند قطعات سحابی اصلی باشند که هرگز با هم جمع نشده و به سیاره تبدیل نشده اند ، و همچنین یکی که او آنها را به بادبادک ها.

بزرگترین آنها تقریبا هزار کیلومتر عرض دارد که سرس (Ceres) نام می شود، ولی بسیار کوچکتر را انسانها نمیتوانند ببینند مگر این که به زمین برخورد کنند! بعضی از شهاب سنگها به زمین برخورد میکنند و میتوانند حفره ای در سطح زمین ایجاد کنند که آن را فرورفتگی یا دهانه می گویند. این سنگها بر اثر برخوردهای فضایی شدید با سطح ماه یا مریخ به فضا پرتاب می شوند و پس از مدتی سرگردانی به دام گرانش زمین می افتند. مهمترین هدف این مریخ نورد، که به دست آوردن تصاویر کاملی در زمینه هواشناسی مریخی به طور روزانه بود، به تعویق افتاد تا در به دست آوردن اندازه گیری دقیق حساسیت تجهیزات به تیم علمی “تصویرگر رنگی مریخ” یا ” Mars Color Imager” کمک نموده و عدم بروز تداخل و آلودگی در دوربین در طول پرتاب را برسی نماید.

بعنوان مثال ، زمانی مدت حرکت وضعی زمین (طول شبانه روز) فقط 10 ساعت بود، اما این زمان به 24 ساعت کنونی افزایش یافته است. سن تابش پرتوهای کیهانی: مدت زمانی که در مداری به دور خورشید می گردند. گودالی عمیق در زمین به وجود می آید. وقتی که وارد جو زمین شوند در اثر اصطکاک با لایه های مختلف جو به شدت داغ شده و می سوزند و درخشش کمی به وجود می آورند. وقتی که سرعت شهاب کم شود به رنگ قرمز در می آید. سرعت این بادها به ۶۴۰ کیلومتر در ساعت میرسد.

جزیره Socotra (ساکوترو)، جزیره رشتهای در اقیانوس آرام است. اگر شهاب سنگ در اقیانوس سقوط کند ،گودالی ایجاد نمی شود. بزرگ ترین شهاب سنگی كه تا كنون یافت شده حدود 60 تن وزن دارد . این سنگها دارای وزن بسیار بیشتری نسبت به سنگهای زمینی هستند. سنگهای آتشفشانی زمینی به دلیل خروج گاز دارای حفرات زیادی در سطح خود هستند، ولی شهابسنگها چنین نیستند. بخشی از سنگ های آذرین که به سطح سیارک نزدیک تر بودند بر اثر برخورد ، شکسته شدند و تشکیل خاک دادند . از سویی دیگر در سالهای گذشته پدیده دیده شدن دو خورشید در آسمان در نقاط مختلف جهان ثبت شده که میتواند نشان از صحیح بودن فرضیه نزدیک شدن نیبیرو به زمین باشد.

این مکانها برای بازدید در اختیار عموم قرار دارد بنابراین اگر قصد دیدن این مکانهای عجیب زمین را دارید میتوانید دستبهکار شوید و برنامهای برای دیدن مکانهای عجیبوغریب دنیا بریزید. 5-دلیل اساسی عدم رشد سیستم های حمل ونقل بار ایران را باید در پرداخت های رشوه و پورسانت دید و باید گفت که حتی شرکتهای دولتی هم به این امر روی آورده اند و پرداخت پورسانت جزء اصلی کار شده است. از آنجا که ارتفاعات بیشتر در نیمکره جنوبی قرار گرفته اند در نتیجه میتوان گفت که ضخامت پوسته نیمکره شمالی کمتر است.بیشتر پوسته احتمالا از سنگهای آتشفشانی به نام بازالت تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید