آیا پنجشیر سقوط کرده؟

پل رنگین کمانی نام یک پل سنگی است که در پشتِ کوه صفه و در جبهه غربی آن قرار دارد و یکی از جاذبه های این کوه به شمار می رود. یخچال های طبیعی بسیاری در منطقه وجود دارند كه ازمنابع آب منطقه به شمار می روند و بزرگترین یخچال طبیعی (قد چنکو ) به شمار مي روند. اورارتو که بر عمدهی ناحیهی شرق ترکیه امروزی از قرن نهم تا هفتم قم حکومت داشت، برای تسلط بر این منطقه با آشوریها رقابت میکرد تا زمانی که بر اثر ضعف حاصل از جنگ مداوم با همسایگانشان در 612 قم به تصرف مادها درآمد.

روز جمعه در منطقه پنجشیر آرامش برقرار بود اما محیط منطقه کاملاً نظامی و پر از تجهیزات است و مردم در حال خروج گسترده از این منطقه هستند. میقات چهلروزه؛ پس از خروج بنیاسرائیل از مصر، حضرت موسی(ع) به بالای کوه رفت، چهل روز در آنجا ماند و الواح تورات در آنجا بر او نازل شد. حضرت فاطمه علیها السلام پس از رحلت رسول خدا ﷺ بر زیارت قبر آن بزرگوار مواظبت مى نمود. على علیه السلام خود فرموده است: هنگامى که ارتش قریش به سوى ما حمله آوردند، انصار و مهاجر راه خانه خود را گرفتند و من با هفتاد زخم از وجود آن حضرت دفاع کردم، سپس آن حضرت قبا را کنار زد و دست روى مواضع زخم که نشانه هاى آن باقى بود کشید.

این راه را ادامه دهید تا به چشمه گل زرد برسید. روی آنها راه نروید. آنها را حلقه حلقه برش بزنید. خان پایین کوه به همراه چند نفر از باغداران مسیر خشک شده رودخانه را گرفتند و به بالا کوه رسیدند و دیدند بله خان جوان مسیر آب رودخانه را تغییر داده خود را به خان رساندند و از وضع پیش آمده نزد خان جوان شکایت کردند. در گذشته به همراه انار و هندوانه، میوههای فصلی را هم در سفره میگذاشتند. به آجیل شب یلدا تنقلاتی هم اضافه شده. از قدیم نخودچی و کشمش در بین آجیل شب یلدا وجود داشته.

کوه تفتان در جنوب شرقی زاهدان قرار دارد. کوه های هندوکش شرقی. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فوران کوه موجب شد گدازههای آتشفشانی تا ارتفاع بیش از ۵ هزار متر پرتاب شوند. این دو نفر قدشان از داریوش کوتاهتر و در حدود 150 سانتی متر است، ولی از پادشاهان یاغی که مجسمۀ آنها تا سینۀ داریوش است (120 سانتیمتر)، بلندترند. به طوری که در شماره بیست و نهم فصلنامه آوردیم، مشرکان مکّه پس از جنگ بدر، به سرپرستی ابوسفیان، تصمیم گرفتند تا همه قوای خود را متمرکز کنند و خود را از قید آنچه به نام محمّد و اسلام وجود دارد رها سازند.

از دیگر میوههای سفره یلدا میتوان انواع میوههای پاییزی را نام برد. انار از دید مسلمانان هم میوهای مقدس بوده و در قرآن کریم از آن بهعنوان میوهای بهشتی نام برده شده. اگر آپارتماننشین باشید با استفاده از شوفاژ هم میتوانید برگه میوهای تهیه کنید. اگر امکانش نیست، روی سینی را با پارچهای تمیز و سفید بپوشانید تا نور مستقیم به برگهها نرسد. آنها را روی فویل یا سینی گذاشته و روی شوفاژ قرار دهید. چای را در لیوان کمر باریک بریزید و در سینیهای قدیمی مثلا سینی مسی سرو کنید. آریایی های مهاجر به فلات ایران با تحمل سختی ها و مشقات فراوان ، ابزار و امکانات آبیاری مصنوعی زمینهای خشک را فراهم کردند تا بتوانند زمینهای مورد نظر خود را آباد و قابل کشت سازند این تلاشها از خصوصیات آریایی های ایرانی در تامین زندگی آنان می باشد .

پس از سه تا چهار روز میوههای خشک شما آماده و قابل مصرف اند. میوههایی که پوستشان قابل خوردن نیست را پوست بگیرید. اما سالها بعد نورگی، هیلاری را به عنوان نفر اول روی قله معرفی کرد. درست است که آجیل بهعنوان سالمترین تنقلات شناخته میشوند؛ اما حواستان به کالری بالای آن و تنوع زیاد خوراکیها در سفره یلدا هم باشد. اما آیا خوردن هندوانه اول سرما عجیب نیست؟ پس آیا این(عذاب هم)جادو است؟ با سرخ کردن هم میتوان میوهها را خشک کرد.

میوهها را روی آن بریزید. زرتشتیها از شاخهها و میوه آن در مراسم دینی خود استفاده میکنند. میتوانید از فن هم استفاده کنید. چای زعفرانی هم رنگ خوبی دارد هم نشاط آور است. این روستا در صورت برنامهریزی مناسب به پتانسیلهای مناسبی برای اشتغال در زمینه دامداری صنعتی و چای دارد.این روستا به لحاظ جغرافیایی در دهستان گلیجان و بخش مرکزی شهرستان تنکابن قرار دارد. این روش برای خشک کردن میوههای پر نشاسته و کم رطوبت مثل موز خیلی مناسب است. مغزهایی مثل پسته، گردو، بادام و فندق اجزای اصلی آجیل مخصوص شب یلدا هستند. در این شب مهمتر از شام، تنقلات و آجیل مخصوص شب یلدا ست.

حزب آزادگان افغانستان به اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقهای لاحقه آن اعتقاد عمیق داشته، در تطبیق آن کوشا بوده، در سطح کشور و جهان تخطی از آن را محکوم دانسته و این حقوق را چکیده والاترین ارزشهای انسانی همه فرهنگها دانسته و در مغایرت با اصول اعتقادی هیچ آینی نمی داند. پس از یک روز برگههای میوه را برگردانید تا به ظرف نچسبد. به همان ترتیب قبل عمل کرده و میوهها را یک روز بعد برگردانید. مثل روش قبل میوهها را حلقه حلقه کنید.

هندوانه هم مثل انار میوه مخصوص سفره یلدا ست. غیر از اینها گندم و نخود برشته، شاهدانه، تخمه هندوانه و کدو هم جز آجیلهای شب یلدا بوده. میوههایی مثل پرتقال و انواع مرکبات، سیب، خرمالو، گلابی و حتی لبو و کدو تنبل میتوانند جایی در سفره یلدا داشته باشند. همچنین هندوانه هم مثل انار از میوههای پردانه است و نماد برکت و فراوانی. مکان باید تاریک باشد یا مثل روش قبل روی آن را بپوشانید. وقتی بیسکویت خود را می­خوردم همیشه تکه­هایی از آن روی لباسم می­ریخت و هر چقدر تلاش می­کردم نمی­شد این اتفاق نیفتد. یعنی آنها با توسل به انار و خوردن آن برکت را از دانههای زیاد آن میگرفتند و نیروی باروری را در خود افزایش میدادند.

آنها این معنا را از دانههای زیاد آن دریافت میکردند. کار با آنها راحت است و در ظرف ۲۴ ساعت برگههای خشک شده را تحویلتان میدهد. امام رضا علیه السلام ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود: خداوند ولایت امیر مومنان علیه السلام را بر ساکنان طبقات هفتگانه آسمان عرضه کرد. آماده شدن برگهها در این روش بین ۷ تا ۸ روز طول میکشد. میوهها را بعد از خرد کردن به مدت چند روز در آفتاب بگذارید. قلۀ اورست در مرز چین و نپال واقع شده و این دو کشور را از یکدیگر جدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید