آخرین اخبار «بیمارستان کوهدشت

بعد از آن حادثههای زیاد دیگری را دیدم، همین امسال در ماکالو که بودم دو شرپا به سادگی جان خود را از دست دادند و خیلی از دست و پاهای کوهنوردان یخ زد که منجر به قطع انگشتان دست و پایشان شد. تفریح گاه دیگری که دراین اواخرساخته شده است باغ فامیلی ششپل میباشد، این تفریحگاه درنزدیکی شهرضحاک ماردوش یکی ازساحات آثارتاریخی این ولایت قراردارد وبعد ازبند امیر، دومین تفریحگاه فامیل ها دربامیان به حساب می آید.

سخنرانی در مسجد فیل، یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین افشاگری های او، علیه رژیم پهلوی در مشهد بود. شخصیتهای فرهنگی: این ولایت دارای شخصیتهای فرهنگی مهم در ادبیات دری فارسی بوده که مهمترین آنها پرتو نادری ، لطیف پدرام ، سمیع حامد و شجاع خراسانی میباشند . آیا آنها به کوه خواهند رفت؟ این رسوبات که به سازند شِمشَک معروف اند و از توالی ماسه سنگ و شیل های زغالی و سیلتستون در مناطق جنگلی تشکیل یافته اند پایداری بسیار ضعیفی دارند و اَشکال رانشی وسیع در آنها دیده می شود (حوزه های 22 و 23) در ارتفاعات بالا (مراتع) بیرون زدگی صخره ای آهکی مربوط به سازند لار (ژوراسیک بالایی) گسترش می یابد (ارتفاعات دُرفَک).

ورزشکاران بسیاری طرفدار سنگنوردی روی آنها هستند. هماینک به سبب فقر فزایندهٔ مردمان این سرزمین و کمبود انرژی و نبود برق، بسیاری از درختان کهنسال همچون درختان گردو و توت برای تولید گرما قطع شدهاند. سرزمین هزار تپه یک توصیف بسیار مناسب برای کشور سرسبز روانداست، آتشفشانها و جنگلهای استوایی در تپههای این کشور قرار گرفتهاند که چشماندازی زیبا از آن را به وجود آوردهاند. به شرحی که در کتب تاریخی مسطور است پس از آنکه حضرت موسی قوم بنی اسرائیل را از ظلم و تعدی فرعون نجات بخشید و آنان را از سرزمین مصر به کنعان و بیت المقدس معاوت داد بنی اسرائیل به عرض رسانیدند که شریعتی دیگر می خواهند تا به مقتضای آن عمل کنند.

معنی آفتاب است و در مجموع معنی کوه آفتابی را دارد. بدخشان در مجموع یک ولایت کوهستانی و زلزله خیز است. وسوویوس گرچه از نظر فنی خفته است اما به دلیل جمعیت حدود ۲ میلیون نفری که در اثر فوران تحت تأثیر قرار می گیرند، یکی از خطرناک ترین آتشفشانهای جهان به حساب می آید. این ترکیب به دلیل تولید آتشفشان های ظاهری در آزمایشات رو میزی مورد استفاده قرار می گیرد.

اغلب فیلم های مربوط به کوهنوردی، مناظر زیبا را با داستان های عجیب ادغام می کنند، اما این فیلم ها با تمرکز بر جنبه های انسانی برخی از برترین افسانه ها و داستان های مربوط به کوهنوردی را نشان می دهد. پیشنهاد من و مجله گردشگری علی بابا چیزی جز سفر به چابهار در اولین فرصت و بازدید از تمام جاذبههای گردشگری بهخصوص این کوههای زیبا نیست. کوه بیستون یکی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه می باشد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند تا از این اثر تاریخی زیبا و باارزش دیدن کنید.

ولایت بدخشان یکی از ولایتهای کشور افغانستان است. یکی دیگر از شگفتیهای گنبد نمکی، غارهای نمکی میباشند. مردم ولسوالی خواهان از نگاه مالداری مانند دیگر ساحات بدخشان مصروف نگهداری و تربیه مواشی میباشند. تربیه اسب و مرکب در مرکز این ولسوالی مساعد نبوده چون یک مرضی بنام دلزنک شیوع کرده و باعث مرگ زیادی درین دونوع حیوان میگردد که تا هنوز مردم نتوانستند ازین مرض جلوگیر نمایند. 3- فاصله بین بعضی مراکز ولسوالی ها و مرکز به دو هفته میرسد اما حکومت هیچگونه توجه در زمینه نکرده است .به همین علت این ولایت بلند ترین سطح مرگ و میر مادران را دارد تنها شفاخانه مرکزی بدخشان برای مردم غیر قابل دسترس است.

«بدخشان» دارای کوههای بلند و رودخانههای خروشان و درههای سرسبز و جنگل است و از محصولات کشاورزی آن میتوان به گندم، جو، ذرت و ارزن و میوههای درختی همچون گردو، توت، زردآلو و سیب اشاره کرد. حالا که به خودم و به اتفاقات پشت سر و چشمانداز رو به رویم نگاه میکنم با خود واگویه میکنم؛ که فکرش را میکرد یک زمانی، یک روزی، از زیر این کوههای سر به فلک کشیده پسرکی دست و پاچلفتی و سر به زیر بلند شده و میآید فرسخها دورتر از این مکان و آنجا زمینگیر و مجبور به نشستن میشود. ابن ربن در تألیفات این کتاب از آثار بقراط، جالینوس، ارسطو، یوحنا برماسویه، حنین بن اسحاق و رسالههای هندی و دیگر آثار گذشتگان بهره برده.الدین و الدوله فی اثبات نبوه النبی محمد (ص).

برای دیگر کاربردها، بدخشان (ابهامزدایی) را ببینید. قریه جات اطراف این وسوالی: اکثر مردم به تربیه حیوانات از قبیل گوسفند , بز , گاو , اسپ و دیگر انواع حیوانات مصروفند مردم این نواحی به تربیه اسپ زیاد علاقه دارند بخصوص اسپ های بزی. مردم مرکز این ولسوالی پیش از انقلاب به تربیه بز و گوسفند مصروف بودند ولی در جریان جنگ های ویرانگر دست از رمه داری کشیدند, اما خوشبختانه بعد از ختم جنگ های گروهی مردم دوباره به تربیه مواشی علاقه مند شدند. شهر فیض آباد – ولسوالی کشم – ولسوالی جرم – ولسوالی شهدا – ولسوالی کران منجان – ولسوالی زیباک – ولسوالی واخان – ولسوالی اشکاشم – ولسوالی بهارک – ولسوالی شغنان – ولسوالی کوف – ولسوالی مایمی – ولسوالی درواز – ولسوالی خاش – ولسوالی آوان – ولسوالی راغستان – ولسوالی یفتل – ولسوالی تگاب – ولسوالی سهر بزرگ – ولسوالی ارغنجخواه – ولسوالی وردوج – ولسوالی خاهان – ولسوالی تیشکان – ولسوالی یمگان – علاقه داری خاهان – ولسوالی راغ – علاقه داری شهر بزرگ – ولسوالی درای یم – ولسوالی ارگو .

و باید یادآور شد که انار ولسوالی خواهان داری شربت و شیره عالی بوده از شهرت خاصی برخودار میباشد انار این منطقه به سه کتگوری تقسیم میشود. من فکر کردم؛ در آن شرایط باید جلو تلفات گرفته شود. مساحت آن ( 47,403 ) متر مربع دارای ( بیشتر از یک میلیون ) نفوس میباشد که هم سرحد به کشور پاکستان , تاجکستان , چین و ولایت تخار میباشد. دارد. بادهای سرد و شدید هم در زمستان باعث برف کوبه می شود وراه ها را مسدود میسازد. در سمت غرب، شاه کوه را می بینید و پس از آن لنجان اصفهان خودنمایی می کند.

مضاف براین، هنوز هیچ توضیح قناعت بخشی از محتوای مذاکرات با طالبان برای مردم و طیفهای سیاسی فعال در کشور ارائه نشده است. از اماکن تاریخی آن میتوان از ویرانههای بهارک ( که در حاشیه شهر تاریخی بهارستان و لان شی ، آباد شده است ) ، اشکاشم و توپخانه ، زیباک و مقبره ناصر خسرو نام برد . در سال ۱۸۹۶ یک بخش از این منطقه تحت نام «بدخشان» با مرکزیت شهر «خاروغ» به روسیه تعلق گرفت و بخش دوم با مرکزیت شهر «فیضآباد» به امارت «افغانستان» پیوست.

کهنترین آثار موجود در این محوطه، متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و جدیدترین آنها مربوط به دوران صفویه است اما شهرتش را بیش از همه مدیون کتیبه و نقش برجسته داریوش اول هخامنشی (۵۲۱-۴۸۶ پیش از میلاد) است که در ارتفاع حدود ۸۰ متری از پای کوه، بر دل صخره نقر شده. اگر دايک ها به صورت حلقوي پيرامون مخروط آتشفشان ظاهر شوند به آنها دايک هاي حلقوي مي گويند. امیر مؤمنان حمله کرد، تعدادی از آنها را کشت و برخی را مجروح کرد و بقیّه متفرّق شدند.

ارتش بعثی که احتمال حمله قوای ایران را به منطقه غرب رودخانه كرخه می داد، برای به تاخیر انداختن عملیات و نیز بر هم زدن سازمان رزمندگان اسلام و یا منتفی کردن تهاجم جدید ایران، علاوه بر حمله اي كه در تاریخ 60.11.17 به تنگه چزابه در منطقه عملیاتی بستان کرد، در 1360.12.28 یعنی 2 روز قبل از آغاز عملیات به منطقه شوش و تنگه رقابیه که منطقه تحت مسئولیت قرارگاه های فجر و فتح برای عملیات فتح مبین بود، نيز حمله كرد. به پل طولانی و زیبای تیران بروی رودخانه شیرود، شیرود قهرمان، که از بالای آن دره های خرم البرز را تا اعماق البرز می بینیم، البرز همیشه جاوید، البرز سرفراز، جوجه تیغی با نمکی جنب رودخانه ما را به تماشایش دعوت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید