آتشفشان های فعال ایران

مسایل تاریخ معاصر افغانستان، توجه دبستان های گوناگون علمی را به خود جلب نموده است. آثار دارای گرانسنگ بسیاری چاپ نشده است، با این هم یک رشته آثار دارای بار اطلاعاتی و یا پرابلماتیک- تیماتیک (در باره مسایل یا موضوعات مشخص) به نشر رسیده است. از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبلاگم بهره می برم، همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع، آزاد و باعث خوشحالی من است. وجود جاذبههای زیادی در کوه نمک منجر شد تا این منطقه در ۱۲ بهمن سال ۸۶ از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی و ملی انتخاب شود.

ولی ما باید از داریوش بزرگ سپاسگزاری کنیم بخاطر اینکه بعد از اتمام کار بنای یادبود بیستون، فرمان داد که زیر این بنای یادبود را بتراشند و همین عمل باعث شد که تا قرنها دست بشر این اثر با ارزش تاریخی را لمس نکند و از آسیب های ناشی از خوی زشت انسانها دور نگهداشته شود.نکته جالبی که در مورد این نقش برجسته وجود دارد شباهت زیاد آن با نگاره شاه لولوبی ها، آنوبنی نی است که در ۱۴۰ کیلومتری بیستون در سرپل ذهاب قرار دار که در این نگاره هم آنوبنی نی (آنوبانینی) کمانی در دست چپ و تبرزینی در دست راست خود دارد و پای خود را بر سینه دشمنی که بر زمین افتاده، نهاده است و الهه ایشتار در حال دادن حلقه حکومت به اوست.

امیر عبدالرحمن خان 1901ـ1880 که از سوی بریتانیا به عنوان امیر کابل و حواشی آن به رسمیت شناخته شد دامنه قلمرو سلطنتیاش را به ولایات هرات، ترکستان افغانستان، هزارهجات، نورستان و بدخشان گسترش داده بود. مهمترین ولایات تحت کنترل شاهزادگان و امیران، کابل، قندهار، هرات، ترکستان افغانستان، قطغن و بدخشان بودند. میزان بارندگی در افغانستان کم است و مهمترین رودهای آن عبارتند از: آمودریا، رود کابل، هریرود، رود هلمند و رود مرغاب و طویلتری رودهایش، آمودریا (2620کیلومتر)، هیرمند (1400کیلومتر)، هریرود(1230 کیلومتر) اکثر این رودخانهها ناشی از برفهای زیادی است که در زمستان در نقاط مرتفع میبارد و در بهار و تابستان به تدریج آب میشود.

1230 کیلومتر طول داشته و دارای آبشارهای متعدد است و برای تولید نیروی برق مناسب است. هدف اوچرک پیش کش شده- نوسازی و ارزیابی (بازیابی) برخی از پدیده های مهم تاریخ افغانستان پس از تعویض رژیم سیاسی و احیای استقلال کامل دولتی کشور در سال 1919، است. فضای آن واقعا رمانتیک و دیدنی است بهطوریکه بسیاری از عروس دامادها اولین سفرهای زندگیشان را همین منطقه از ایران انتخاب میکنند. افغان اگرچه در لغت به معنای ناله و فغان است اما در حقیقت مستعرب واژهٔ اوغان است که به اقوام پشتون گفته میشود اما قانون اساسی افغانستان هر تبعهٔ کشور افغانستان را صرفنظر از قومی که بدان تعلق دارد «افغان» اطلاق میکند.

خراسان بزرگ به بخش شرقی ایران تاریخی گفته میشده. چه کسی گفته است که مریخ آب ندارد؟ زمین زراعتى این ولایت کم است و اغلب مردم آن مشغول زراعت و باغدارى و تعدادی نیز مشغول کار در معادن سنگهاى قیمتى هستند. صمنا” پسران او سید رضی الدین والی آمل و سید فخرالدین سردار رستمدار و سید کمال الدین فرمانفرمای ساری را نیز باید یاد آورد که معاصر با امیر تیمور گورکانی و بدست این سلطان مدتها در سمر قند تبعید بودند.خاندان بزرگ مرعشی که مرعشیان هستند از میر بزرگ مرعشی نشو یافتند و ادامه نوادگان میر بزرگ هستند.مقبره او در مازندران در مصلی قدس آمل که بارگاهی عظیم است قرار دارد.خطیبی بزرگ بود و سلسه بزرگ مرعشی از برکات او است.

اما در عین حال جلگهها و درههای فراوان دارای خاک و آب و هوای مساعد، نيز در آن نهفته است که برای کشاورزی و دامداری بسیار مناسب میباشند. در این هنگام در کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله تنها دو نفر از صحابه بودند که دفاع از وجود آن حضرت را به عهده گرفتند و آنها سهل ابن حنیف و طلحه بودند که خود را سپر وجود رسول خدا قرار دادند و تیرها را به جان خریدند و مانع اصابت تیر به پیکر پیامبر شدند.

در مناطق مرکزی افغانستان وقتی مهمان زياد تر از پنج نفر ميداشته باشند، يک راءس گوسفند کلان را ذبح کرده و خوب پاک می شويند، بعداً مقداری سير و نمک را آماده ساخته تمام گوسفند را خوب سير و نمک می زنند. این روستا در دهستان بلده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۵۶ نفر بودهاست. آن «شهر» همیشه مرکز پادشاهی افغانستان بوده است.

به جرات میتوان گفت که ناتوانی و ضعف در گوش دادن، علت بسیاری از مشکلات ارتباطی و یادگیری است. اینان در تمام دره زندگی میکردند و با هزارههای بغلان مانند نیکپی، اندراب، خنجان، لغمان و دیگران یکی بودند، پسینها در اثر هجوم اقوام دیگر و جنگهای هجومی از آغاز دره عقبنشینی کردند و به ته دره و کوهها پنا بردند، اتفاقی که برای سایر هزارهها در هزارستان افتاده است. و. کینگ در کوه جودی کتیبهها و نقشبرجستههایی از سِناخِریب (پادشاه آشور، متوفی ۶۸۱ ق م) بر تخته سنگها کشف کردند.

همزمان با آن شهزاده امان الله خان- فرزند پادشاه کشته شده، در پایتخت به تخت نشست. رسول خدا شمشیر خود «ذوالفقار» را به علی علیه السلام داد و او با همین شمشیر از رسول خدا صلی الله علیه و آله دفاع می کرد و دشمن را پراکنده می نمود. در این زمینه امام رضا(علیه السلام) به نقل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می فرماید: قالَ اللّه عَزَّوَجَلَّ: اِذا قالَ العَبدُ: «بِسمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ» قالَ اللّه ـ جَلَّ جَلالُهُ ـ : بَدَاَ عَبدى بِاسمى، وَ حَقٌّ علىَّ اَن اُتـَمِّمَ لَهُ اُمورَهُ و اُبارِکَ لَهُ فى اَحوالِهِ؛ خداوند فرمود:هرگاه بنده بگوید: بسم اللّه الرحمن الرحیم، خداى متعال می گوید: بنده من با نام من آغاز کرد.

مساحت افغانستان ۶۵۲۲۲۵ کیلومتر مربع است.که از نظر مساحت در جهان مقام چهلم و در قاره آسیا جایگاه یازدهم را دارا میباشد. به نظر می رسد که تکنولوژی پیشرفته و رشدیافته ای در آن دوران وجود داشته که به هر حال حضرت نوح (ع) توانسته از آن بهره مند شود. با صرف نظر از برخوردهای نظامی بین حاکمان مسلمان در غور و غزنی که به ریختن خون مسلمانان بی گناه منجر شده و تاریخ آن را در سینه دارد، یکی از سرچشمه های زلال حرکت فرهنگ اسلامی، از این بخش از جهانِ آن روز اسلام، آغاز شده است که امروز نه تنها از مغرب عربی، که در آن سوی اقیانوس اطلس نیز، بانگ اسلام و شهادت بر یگانگی حق تعالی و رسالت پیامبر اعظم حضرت ختمی مرتبت محمد بن عبدالله (ص) به گوش می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید