آتشفشان های فعال ایران

پس از این، غور به عنوان یک دولت دست نشانده از امپراتوری غزنوی در نظر گرفته میشد. در اوایل قرن ١٢ پس از آنکه سلطان محمود غزنوی آن را فتح کرد، به غرض ترویج اسلام وی معلمانی را به تعلیم غوریان تحت دستورات اسلام بدانجا فرستاد. موقعيت دارد. شهرغلغله قبل ازویرانی به نام شهر بامیان ودربعضی ازمنابع به نام حصار بامیان یاد می شد واز ظهور اسلام تا اوایل قرن هفتم هجری حکم پایتخت را داشت، این شهردرهنگام حمله مغول درسال 618 ه ق که حاکم خوارزمشاهی درآنجا حکومت می کرد وبه مقاومت وپایداری پرداخت، ويران شد.

در بین سالهای ١۰١١، ١۰١٥ و ١۰٢۰، هر دو محمود و مسعود یکم لشكركشی های را به غور انجام دادند و اسلام را به جای بت پرستی بومی بنیان نهادند. غور خود کشوری از کفار بود که فقط چند مسلمان در آن وجود داشت و ساکنان آن به زبانی متفاوت از زبان خراسان صحبت می کردند. این بازی طوری است که چند نفر از زنان یا دختران با لباس محلی دور عروس حلقه زده و با صدایی که بیشتر به صدای کبوتر شباهت دارد کلمه پشپو را زیر لب زمزمه می کنند. بند امیر یکه ولنگ سد شگفت انگیز طبیعی است، با دیوراه ازرسوبات آهکی در75 کیلومتری شمال غرب شهربامیان، دردره تنگی به نام ” دره بند امیر” به ارتفاع 3971 متر از سطح بحر قراردارد.

بند امیرکه سه سال قبل، توسط فرمان حامد کرزی رئیس جمهورکشور پارک ملی افغانستان اعلان گردید، درولسوالی یکه ولنگ این ولایت قراردارد. این گنبد نمکی به دوران نخست زمین شناسی تعلق دارد، اما همچنان بکر هستند. نخست اینکه، هزینه ای که در راه توسعه انسانمدار صورت می گیرد می تواند مهارتهای فزیکی، روانی و معرفتی جامعه را از طریق تعلیم و تربیت و کارآموزی افزایش بدهد. عرض کردم: در خدمتم ای رسول خدا؛ فرمود: «مَا يَسُرُّني أَنَّ عِنْدِي مِثل أَحُدٍ هذا ذَهباً تَمْضِي عَلَيَّ ثَلاثَةُ أَيَّامٍ وعِنْدِي مِنْهُ دِينَار، إِلاَّ شَيْءٌ أَرْصُدُهُ لِدَيْن، إِلاَّ أَنْ أَقُولَ بِهِ في عِبَاد اللَّه هكَذَا وَهَكَذا وَهَكَذا»: «اینکه به اندازه ی کوه احد طلا داشته باشم و سه روز بر من بگذرد و ديناری از آن نزدِ من باقی بماند، خوشحالم نمی کند؛ جز مقداری که برای پرداخت بدهی نگه می دارم؛ مگر اينکه بگويم آن را در ميان بندگان الله، چنين و چنان و چنان تقسيم کنند».

از اين جهت قشرهای سياسی حاکم بر اوضاع، در تبانی با خان، ملک، ميراو و ارباب و همچنان در سازشهايی با سيد، صاحبزاده، ميا، آخوند زاده، پير و پيرزاده، دست به تشکيل حکومتهای دين پناه زده اند، که در آن امرا، دين را وسيله ای برای استحکام قدرت خويش قرارداده اند، بدون آنکه خود پيرو، عامل و معتقد دينی بوده باشند. در سفری که به دلفان داشت با محمدتقی موموندی آشنا شد که او نیز دستی قوی در شعر لکی داشت و در برخی از اشعارش از «ترکهمیر» به خاطر معانی بلند و اندیشههای ژرف که در شعرهایش آورده، به عنوان استاد خود یاد کرده است.

او میافزاید که یکی از راههای مؤثر مبارزه علیه تروریزم، حمایت جدی و صادقانه از نیروهای دفاعی و امنیتی و نیروهای خیزش مردمی است. آقای ربانی، در ادامه افزوده است که ترور شهید مینهپال و ترورهای دیگر بیانگر این حقیقت تلخ است که ما در برابر یک جنگ فراگیر استخباراتی قرار گرفتهایم. در پایان این مقاله شما کلمات و عبارات زیادی را یاد گرفتید که با استفاده از آنها به راحتی میتوانید درباره با آب و هوا به زبان انگلیسی با دیگران صحبت نمایید. فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه، نیز در واکنش به کشته شدن آقای مینهپال در صفحهی فیسبوک نگاشته است که چهار روز پیش در مجلسی با هم رو به رو شدیم، با کمال ادب احترام عسکری نمود و گفت:« با موقف ضد طالبانیات احترامم چند برابر شده است».

این در حالی است که دواخان مینه پال، چند ماه پیش به عنوان رئیس مرکز رسانه های حکومت تعیین شده بود. استفاده شدهاست. این میل یکی از قدیمیترین و منحصرترین میلهای یادبود در لرستان بوده که برای نشان گور بکار برده شدهاست. صومعه های بودایی که در کنار رودخانه هریرود به صورت دستی تراشیده شده است، نشان دهنده آنست که در قرن های اول و در دوران بودیسم ساخته شده اند. پیش از قرن ١٢ میلادی، این منطقه محل زندگی بوداییان، زرتشتیان و تعداد کمی از یهودیان بود. حتی در این زمان نیز اعتقاد بر این است که بت پرستی، یعنی انواع دین های بودایی مانند ماهایانا تا پایان قرن یازدهم در این منطقه ادامه داشت.

از سوی هم، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه نیز حمله بر دواخان مینه پال را تقبیح کرده است. آقای استانکزی، از آقای مینه پال به عنوان «یک جوان رشید و وطندوست» که از حامیان اساسی نظام و در مقابل تبلیغات علیه نظام مانند «کوه فولادین» بود، یاد کرد. مک بورنی استاد دانشگاه کمبریج در آن زمان در بیان اهمیت این نقوش چنین آوردهاست: «نقوش دورهي تاریخی که شامل گروههای اسب سوار و مناظر جنگ و جدال و شکار حیوانات با تیر و کمان است و قدمت آنها به ۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد میرسد و بدین سبب که هنر اسب سواری نخستین بار به وسیله ایرانیان و مقارن با تاریخ یاد شده در این منطقه معرفی شدهاست، نمیتوان تاریخ نقوش پیش گفته را به دورهي قدیمیتری مربوط دانست.

فوران آتشفشان زمانی رخ میدهدکه فشار گازها و گدازههای هسته زمین بالا میرود و با پرتاب گازهای سمی، خاکستر و سنگ همراه است. این فلسفه تقدس چنان است در مناطق دشتی و صاف انسان اقدام به ساخت کوههای نمادین نموده است چنان چه در مناطق دشتی ما شاهد ساخت کوههای هستیم. شهرغلغله: این شهر فعلأ به کلی ویرانه است به وسعت بین چهارتا پنج هکتار، درمرکزبامیان. بامیان درسال 2003 از طرف یونسکو بعنوان ساحه میراث فرهنگی جهان اعلان گردید، و مهمترین این آثار درفوق نیز ذکرشده است.که دو مجسمه عظیم بودا به نام های صلصال وشمامه و شهرضحاک ماردوش، ویرانه های وسیعی است بالای تپه های سرخ رنگی به ارتفاع 100 تا 150 متر، واقع دردهانه دره “پای موری” درقسمت جنوب غربی شش پل.

در دهانه ی این کوه با قطر برابر ۳۰۰ متر، دریاچه ای از یخ وجود دارد. اين ويرانه های شهری مقابل مجسمه های بودا، بالای یک تپه مخروطی به ارتفاع حدود 100 تا 120 متر، محیط تپه حدود 2800 متر تخمین می شود. تا جندق و کویر معروفش حدود ۴ ساعت از اصفهان با خودرو طول میکشد. بدون شک کسی کم و کسی هم زیاد میترسد اما من با شرایط بلد هستم و زیاد نمیترسم. مدت ها بود که به علت کمبود وقت در فکر بستن وبلاگ بودم اما هر بار دلگرمی های دوستان در بخش نظرات ناخواسته مانع از این کار می شد و دوباره انرژی می گرفتم.

قلعه چهل دختران، چهل برج، و دره حاجردرولسوالی کهمرد ازدیگرجاهای تاريخی و دیدنی این ولایت به شمارمی رود. این سد، یکی از مهمترین مراکز جلب توریستی افغانستان به شمارمی رود. وجود سنگ چخماق و سفالهای شکسته سیاه و منقوش ، مؤید زندگی غار نشینی در این ناحیه است . یکی از نکات بسیار مهم و در عین حال درس آموز در زندگی آن فقیه اهلبیت که از نخستین روزهای زندگی وی هویدا است، مقاومت در برابر مشکلات و نارسایی های روزگار مثل فقر و نداری شدید است.

باتنر، عضو موسسه نشنال جئوگرافی، به مدت چندین سال به سرتاسر جهان سفر کرد و جوامعی را مطالعه کرد که ساکنانش زندگی های سالم و طولانی داشتند. به گفته دن باتنر، موضوع، سازگار شدن با محیط تان است. همزمان با این، سرور دانش، معاون دوم رییسجمهوری گفته است که شهادت مینهپال که گروه طالبان رسما آن را به عهده گرفته یک جنایت تمام عیار علیه انسانیت و ارزشهای انسانی و آزادی بیان است؛ طالبان به هیچ اصلی از اصول انسانی و اسلامی پابند نیست.

اما این بار طالبان به نظر قدرتمندتر میرسد. از آنجا که کوه دماوند به دلیل آتشفشان موجود در خود، همواره دارای دود و مه و بخار است از دیرباز به این نام خوانده می شود. به دلیل موقعیت جغرافیایی بامیان که درتقاطع چهارراهی بین کابل وهرا ت ومزارشریف وغزنی قراردارد.، می تواند درحمل ونقل کالا ومسافران نقش قدیم خویش را دوباره بازیابد. بامیان مسیری بود درسر سه راهی بین ایران، هند وچین وآسیای میانه.

بازدید از کوه های آتشفشانی از نزدیک به قدری هیجان انگیز و جالب است که سالانه افراد بسیاری به سمت این کوه ها راهی می شوند. او این پنج مکان را اوکیناوی ژاپن؛ لومالیندای کالیفرنیا؛ مجمع الجزایر نیکویا کاستاریکا؛ جزیره ایکاریای یونان و جزیره ی ساردینیای ایسلند – مناطق آبی نامید. او که ۶۲ سال سن دارد، تمام قلههای دنیا را فتح کرده است. مجسمه ۵۵ متری بامیان بزرگترین هیکل بودای دنیا و بلندترین مجسمه سنگی جهان بود. این مجسمههای عظیم ایستاده و سایر مجسمههای خرد و بزرگ دوره کوشانیها معمولاً به عنوان «بتهای بامیان» در زبان همه مشهور بود.

این کوه افغانستان را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میکند. اوش”Osh” بود که این دو موضع خود نیز ازکانونهای مهم تولید ابریشم به شمار می رفتند واز آنجا پس ازطی منازلی وارد حوزه فرغانه می شد. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۵۱ نفر بودهاست. دواخان مینهپال رئیس مرکز اطلاعات و رسانههای حکومت امروز جمعه (۱۵ اسد) در مسیر دارالامان مربوط حوزه هفتم امنیتی شهر کابل ترور شد.

صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی و وزیر اسبق امور خارجه نیز در واکنش به کشته شدن دواخان مینهپال در صفحه فیسبوک رسمی خود نگاشته است تروریستان جنایتکار دواخان مینهپال رئیس مرکز رسانه های حکومت و یکتن از فعالان عرصه رسانه و آزادی بیان را در اثر یک توطیه به شهادت رسانیده اند. کشته شدن رئیس مرکز اطلاعات و رسانههای حکومت واکنشهای را نیز در پیداشت. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی امدادخواهی از کوهپیمایاندر کوه صفه با سامانه ۱۲۵ از حادثه سقوط بانوی ۳۲ ساله با کمپ آتش نشانی مستقر در کوه صفه گروه امدادونجات سریع به محل حادثه اعزام شدند.

دیدگاهتان را بنویسید