آتشفشانهای فعال جهان

در مشرق آن دو کویر غیرقابل زیست واقع شده که دشت کویر در شمال و دشت لوت در جنوب واقع است، حاشیه این دو کویر از حوالی کاشان در جنوب تا منطقه بسطام در شمال شاهرود را در بر میگیرد. کوههای مرکزی ایران قلههای معروفی مانند سهند در استان آذربایجان شرقی، کوه کرکس و کوه مارشنان در استان اصفهان، جبال بارز، کوه هزار و کوه شاه (لاله زار) در استان کرمان و کوه بزمان در استان سیستان و بلوچستان را در بر میگیرد. این رشتهکوه در شرق کوههای زاگرس و موازی با آن قرار دارد و با امتداد شمال غربی- جنوب شرقی از کوه سهند در آذربایجان تا کوه بزمان در بلوچستان در جنوب شرق ایران کشیده شدهاست.

من میخواستم اورست و لوتسه را با هم صعود کنم که تا حالا هیچ خانمی در هیچ جای جهان این دو قله را با هم صعود نکرده بود. به هر قلهای که می خواستم صعود کنم تمسخر شدم ولی حمایت ندیدم. چالش های بسیاری در مسیر کوهنورد قرار می دهد. در این زلزله حدود ۹ هزار نفر در شهرها و روستاهای نپال و همچنین چندین کوهنورد جان خود را از دست دادند و این فاجعهی وحشتناکی در نپال بود.

اولین کوهنورد ایرانی که به این مهم دست یافت آقای عظیم قیچی ساز بود. در اردیبهشت سال 1392 آقای رضا شهلایی در قالب یک تیم بین المللی موفق به صعود قله شدند. شاید تا به حال به کوه صفه دقت کرده و دیده باشید که این کوه دارای دو قله میباشد و ظاهری نوک تیز ندارد بلکه مانند نامش شبیه به یک صفه است که از تخته سنگهای بزرگ و مسطح ساخته شده و دو قله را شامل میشود. طول رشتهکوههای مرکزی ایران حدود ۱۴۶۰ کیلومتر است و عرض آن بهطور متوسط ۸۰ کیلومتر میباشد که در بعضی مناطق گاه به ۴۳۰ کیلومتر (استان کرمان) افزایش مییابد و در برخی نواحی به ۳۵ کیلومتر کاهش مییابند و در مجموع پهنهایی به وسعت ۱۴۳۰۰۰ کیلومتر مربع را زیر پوشش قرار دادهاست.

در صورتی که شخص این خدمات را با توجه به سبک صعودش طلب نکند، هزینه تا حدود 25 هزار دلار کاهش می یابد. میرزا غلامرضا به او بسیار علاقه دشت و از همان روز نخست که وی را مستعد یافتن دقایق این هنر ظریف دید گونهاش را بوسید و در پهلوی خویش جایش داد و تا زمانی که جلالالدین در خدمت میرزا غلامرضا بود استاد صمیمانه رموز خوشنویسی را به او میآموخت و در پیشرفتش علاقهمندانه میکوشید.جلالالدین همزمان با آموختن این هنر به خدمت وزارت فرهنگ درآمد و هم در مدارس سعدی، وطن، همایون، ترقی و قدسیه خوشنویسی را به نوآموزان آن مدارس میآموخت و برای مدتی نیز مدیریت و مشاقی دبستان ایتام سپهسالار از طرف سلیمان میرزا (عضدالملک) نایبالسلطنه که نیابت تولید مدرسه ناصری را نیز عهده دار بود به او واگذار شد.

پوشش خودرو این منطقه بیشتر گیاهان فصلی است که از میان آنها می توان به انجیر وحشی و بادام وحشی اشاره کرد. این کمربند در شمال به زاگرس متصل میشود و در جنوب به آتشفشان تفتان میپیوندد و از این طریق به پهنه مکران و رشته کوههای شرق ایران متصل است. در هر حال، دو ویژگی عمده در این پهنه حاکم است یکی چینخوردگی، دگرگونی و پلوتونیسم شدید مزوزوئیک، و دوم، تکاپوی شدید آتشفشانی سنوزوئیک. این واحد زمینساختی پیکره اصلی و میانی فلات ایران را پدیدآورده است.

ولی محل قله اصلی جزو تقسیمات کشوری نپال می باشد. قسمت دوم : آن از کوتل گردابی رخ به شمال می گذارد و دشت آبدان میر علم و تاشقرغان را تشکیل می دهد و بعدا به طرف غرب دور زده به تنگی راطک ایبک ختم می گردد. توفیق تنها پهلوان و قهرمان بزرگ ایرانی نیست که موجب سرافرازی نام کشورش شد ولی اولین قهرمان ایرانی بود که در کشتی به مدال طلا دست یافت و در زمان خود این مرد بزرگ علاوه بر ورزش در تحصیل علم نیز منحصربه فرد بود ای کاش قدر این پهلوان علم و ورزش را بیشتر بدانیم و حداقل در سلگرد فوت وی برنامه ای در خور لیاقت این مرد برگزار می کردیم.

در وجه نام گذاری آن گفته اند که چون از دیگر رشته کوه ها جدا است،« احد» خوانده می شود. فعالیت آتشفشانی در ایران مرکزی به نام کمربند آتشفشانی ارومیه – دختر یا آتشفشانهای سهند – بزمان به صورت رشته کوههایی از آذربایجان (سهند و سبلان) تا بزمان – تفتان در بلوچستان امتداد دارد. معاون امور جنگل سازمان جنگلها و مراتع کشور در گفتگو با خبرگزاری مهر تأکید میکند: به دلیل گرم شدن هوا و تغییرات اقلیمی جهان و همچنین حفر غیرکارشناسی تعداد زیادی چاه در فلات مرکزی، مهاجرت اکولوژیک به شمال ایران و شمال زاگرس اتفاق افتادهاست و همین مسئله باعث شده که برای حفظ سطح ایستایی فعلی تلاش برای نگهداری پوشش زاگرس و البرز بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

در این سال ها برای حمایت دوبار به کمیته ملی المپیک نیز رفتم که نتیجهای نداشت، همچنین معاون سابق بانوان وزارت ورزش (در چهار سال قبل) هم برای امثال من وقت نداشتند و مرا به حضور نپذیرفتند. من انتظار خاصی از مسئولان ندارم. همیشه نام کوه ها در زبان محلی دارای مفهوم خاصی می باشد. به علت اختلاف دما بین این کوهستان با دشتهای مجاور، بادهای محلی مختلفی در نواحی مرکزی ایران تولید میشود. در حقيقت امدادگران از ساعت ۴ بامداد روز جمعه با باز شدن جاده از سمت شمشك ، عمليات خود را شروع كردند . تنی چند از بزرگان اوس و خزرج چون سعد بن معاذ، اسید بن حضیر و سعد بن عباده با گروهی، از بیم هجوم مشرکان تا بامداد جمعه در مسجد پاسداری میدادند.

ایران مرکزی سرزمینی یکپارچه و همگن نیست، بلکه در نتیجه عملکرد گسلها به صورت قطعاتی جدا با ویژگیهای زمینشناختی متفاوت است. مهران،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. واپشته روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. مرکز و بخشی از مشرق فلات ایران پوشیده از صحرایی خشک و بی آب و علف است که از لحاظ شدت دما صحرای آفریقا را به خاطر میآورد.

با توجه به مشکلات آبخوان داری که در کشور وجود دارد مردم در برخی شهرهای فلات مرکزی ایران در سال ۹۵ با کمبود آب مواجه بودند. و از بزرگترین رشته کوه های جهان می باشد قله غربی با نام یالونگ کنگ یا Yalung Kang با ارتفاع 8505 متر می باشد. ما می دونستیم که با یک دهلیز یخی برخورد خواهیم کرد که باید صعودش کنیم اما مطمئن نبودیم که دهلیز به کجا ختم می شه و می خواستیم که زمان بیشتری برای حمل بارهامون اختصاص بدیم . محمد رضا پسر ریز اندام عینکی اگر چه خیلی پسر حواس پرتی بود و همه سر به سرش میگذاشتند، اما شاگرد اول کلاس محسوب میشد و تمام نمره هایش ممتاز بود.

در شمال شرقی ایران چه کوهی وجود دارد را از سایت اسک 98 دریافت کنید. با پایان یافتن جنگ جهانی اول و فروکش کردن آشوبهای داخلی، ایران و ترکیه از ۱۳۰۱ خورشیدی مجدداً به مذاکره بر سر مسئله مرزها پرداختند. جنگ احد در ۴ کیلومتری شمال مدینه در دامنه کوه احد شکل گرفت. یکی از حوادث مهمی که در سال سوم هجرت رخ داد جنگ احد است. مرحله دوّم جنگ و علل شکست مسلمانان! قسمتی از دهانه غار به علل طبیعی بسته شده است، اما قسمتی از آن باقی است که باید به شکل خزیده از آن گذشت و به غار وارد شد.

0 دیدگاه دربارهٔ «آتشفشانهای فعال جهان;

دیدگاهتان را بنویسید